W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie
Adres: ul. Sławinkowska 3
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-810
Email:

Ogród Botaniczny UMCS założono w 1946 r. Pierwotnie znajdował się na terenie miasteczka akademickiego. Idea utworzenia Ogrodu Botanicznego pojawiła się już w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu. W 1945 roku prof. Józef Motyka, organizując Zakład Botaniki, oraz prof. Adam Paszewski utworzyli komisję, która miała się zająć realizacją projektu jego utworzenia na terenie majątku Sławinek. Przedłużający się czas uzyskania tej lokalizacji w ramach Planu Wielkiego Lublina był powodem do utworzenia „Ogrodu dendrologicznego” na terenie miasteczka uniwersyteckiego - tzw. stary botanik, a dzisiaj - park. Lokalizacja Ogrodu na Sławinku została zatwierdzona w 1951 roku. Intensywne starania o faktyczne uzyskanie tych gruntów dla Uczelni powierzono adiunktowi Zakładu Systematyki i Geografii Roślin mgr Kazimierzowi Bryńskiemu. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu i uporowi uczelnia uzyskała w 1958 roku prawo własności do 13 ha.

Osobliwością Sławinka jest bogato urozmaicony teren, piętrzący się naturalnymi lessowymi wąwozami ok. 40 metrów od poziomu doliny rzeki Czechówki z jej przyległymi stawami i czynnymi źródłami, a dobre gleby i zróżnicowany mikroklimat stanowią właściwe warunki ekologiczne dla dużej bioróżnorodności roślin. Istniejący na terenie Ogrodu zrekonstruowany szlachecki dworek należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza, który niejednokrotnie tu gościł.

Rośnie tu około 6500 gatunków flory, zgromadzonych w kilkunastu działach między innymi rosarium, dziale roślin wodnych czy alpinarium.

Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego UMCS.

Aktualności (2)

24.06.201604:52
W tym roku chcemy zachęcić Uczestników do wykonania domku dla dzikich owadów zapylających, który będzie można później umieścić w ogrodzie.
Więcej
29.04.201602:37
Otwarty po zimowej przerwie Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie czeka na zwiedzających.
Więcej