W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Przegląd kina czechosłowackiego i koprodukcji czesko-słowackich „Różowe sny”
Data rozpoczęcia 2018-12-04
Data zakończenia 2018-12-09
Miejsce: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator: Konfrontacje Teatralne i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

Konfrontacje Teatralne i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zapraszają na przegląd kina czechosłowackiego i koprodukcji czesko-słowackich „Różowe sny”.

Czechosłowacka kinematografia bez wątpienia należy do jednej z najciekawszych szkół filmu europejskiego. Swój niepowtarzalny charakter i miejsce w historii kina nasi sąsiedzi zawdzięczają zwłaszcza działom powstałym pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to kino czechosłowackie zdobyło uznanie publiczności na całym świecie za sprawą m.in. Oscara dla „Pociągów pod specjalnym nadzorem“ Jiří Menzla. Podczas lubelskiego przeglądu, zamiast tego dobrze znanego polskiej publiczności tytułu, pokażemy również entuzjastycznie przyjęte, a nieco mniej znane działa tego okresu.

Wśród nich znajdzie się „Miłość blondynki” Miloša Formana oraz „Palacz zwłok” Juraja Herza – to dwa zupełnie odmienne, lecz wyróżniające się dzieła tzw. czechosłowackiej Nowej Fali – legendarnej generacji awangardowych artystów. Podczas przeglądu pokazujemy również nieco późniejsze, ale także istotne dzieło z 1976 roku pod tytułem „Różowe sny“ Dušana Hanáka. Klasykę konfrontujemy z najnowszymi produkcjami, powstałymi już dwadzieścia pięć lat po rozpadzie Czechosłowacji.

W ten sposób chcemy zastanowić się nad wpływem Nowej Fali na współczesne kino czeskie 
i słowackie. W tym celu zapraszamy także na spotkanie z wybitnym znawcą tej kultury, tłumaczem – Andrzejem Jagodzińskim. Warto także przypomnieć, że bieżący rok stal się dla czeskiego filmu datą szczególną. Bowiem w kwietniu tego roku, filmowy świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Miloša Formana, twórca, który choć zakorzeniony mocno w kinie amerykańskim, swoją karierę rozpoczynał w rodzimej Pradze. Jest to kolejny powód, dla którego – jak sądzimy – warto przypomnieć ten niezwykle barwny okres czechosłowackiego kina oraz spojrzeć na czesko-słowackie produkcje ostatnich lat.

Wydarzenia (10)