W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2023
Data rozpoczęcia 2023-05-12
Data zakończenia 2023-05-27
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Już 12 maja 2023 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rusza VII edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Zaprezentowane zostaną wyłonione w konkursie spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych. Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń” dla: najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

Scena w Budowie

„Scena w Budowie” to wydarzenie, które stanowi wyjątkowe na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie cieszące się coraz większą popularnością i uznaniem. Program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywa najbardziej wartościowe pod względem scenografii i kostiumów, spektakle.

Główną częścią Festiwalu jest Konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe w ostatnim czasie. Poprzednie 6 edycji obfitowały w liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z reżyserami, scenografami i twórcami teatru oraz projekcje filmowe i warsztaty. Do chwili obecnej  zaprezentowano łącznie 20 spektakli i 21 wystaw.

Prezentacje konkursowe są zgłaszane przez teatry z całej Polski. W tym roku wpłynęło 41 zgłoszeń. Nominowanych zostało 8 spektakli:

 • „Alicja w Krainie Czarów”, kom. Przemysław Zych, libretto: Robert Bondara, Opera Nova w Bydgoszczy, scenografia i kostiumy: Martyna Kander,
 • „Alte hajm/Stary dom”, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, scenografia i kostiumy: Magdalena Mucha,
 • „Imagine”, reż. Krystian Lupa, koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Powszechny w Łodzi, scenografia: Krystian Lupa, kostiumy: Piotr Skiba,
 • „Orlando.Biografie”, reż. Agnieszka Błońska, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, scenografia i kostiumy: Katarzyna Kozyra, Arek Ślesiński,
 • „Lalka”, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, scenografia, kostiumy, światła: Łukasz Błażejewski,
 • „Lalki Kafki”, reż. Marek Zákostelecký, Wrocławski Teatr Lalek, scenografia: Marek Zákostelecký,
 • „Rewizor”, reż. Jurij Murawicki, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, scenografia i kostiumy: Galya Solodovnikova,
 • „Rohtko”, reż. Łukasz Twarkowski, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, scenografia: Fabien Lede, kostiumy: Svenja Gassen.

Nominowane spektakle walczą o Nagrody „Złota Kieszeń” ufundowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Swoją marką nawiązują do architektury przestrzeni teatralnej, kieszeni scenicznej, a także do elementu ubioru. Zaprojektowane z pozłacanej stali swoją formą nawiązują jednocześnie do symbolu Centrum Spotkania Kultur.

 • Grand Prix Złota Kieszeń dla najlepszego spektaklu (10 000zł),
 • Złota Kieszeń za najlepszą scenografię (7 500 zł),
 • Złota Kieszeń za najlepsze kostiumy (7 500 zł).

Autorem tegorocznego plakatu festiwalowego jest Mieczysław Wasilewski – artysta zajmujący się plakatem, ilustracją oraz grafiką wydawniczą, nazywany mistrzem znaku, syntezy plastycznej oraz wyrafinowanej skromności formalnej budowanej na czerni i bieli; tworzy myśli-obrazy zapadające na długo w pamięć, upominające i bawiące.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej