W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Co to jest Suka Biłgorajska?" - pokaz i koncert

"Co to jest Suka Biłgorajska?" - pokaz i koncert
Data rozpoczęcia 2012-04-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Pokaz i koncert w ramach Cyklu „Peryferia”.

Suka biłgorajska to jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. Jest to staropolski instrument smyczkowy o archaicznych, sięgających średniowiecza, elementach konstrukcyjnych. Według opisów suka wywodzi się z Kocudzy, miejscowości położonej nieopodal Janowa Lubelskiego. Ostatnie wzmianki o suce biłgorajskiej pochodzą z początku XX wieku. Niestety do naszych czasów nie przetrwał żaden egzemplarz tego instrumentu. Jedną z osób, która podjęła się zrekonstruowania suki jest Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego. Dotychczas jako lutnik-amator wykonał kilkadziesiąt instrumentów - suk, basów, bębnów, skrzypiec ludowych. Na bazie swoich kilkunastoletnich doświadczeń stworzył Pracownię Instrumentów Ludowych. Ponadto wraz z synem Krzysztofem od kilku lat prowadzą Szkołę Suki Biłgorajskiej, której adepci obok budowy instrumentów uczą się pieśni i melodii tradycyjnych mikroregionu janowskiego.

Podczas spotkania „Co to jest Suka Biłgorajska?” Zbigniew i Krzysztof Butrynowie opowiedzą, z perspektywy ludowego lutnika i muzyka, o żmudnych poszukiwaniach informacji o tajemniczym instrumencie, przedstawią koleje „ożywiania” suki, jak również wykonane w ich pracowni instrumenty. Zaprezentują także działalność Szkoły Suki Biłgorajskiej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć brzmienie instrumentów, na których zostaną zaprezentowane melodie oraz pieśni z okolic Janowa Lubelskiego w wykonaniu Marty Graban-Butryn - śpiew, Zbigniewa Butryna - suka oraz Krzysztofa Butryna - suka, basy, bębenek.

Artyści swoje zainteresowania skupiają na dawnej muzyce wiejskiej okolic Janowa Lubelskiego. Muzyka tego regionu uznawana jest przez etnomuzykologów za jedną z najciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie. Na ich repertuar składają się starodawne i archaiczne pieśni (obrzędowe, sieroce, kołysanki, ballady, kolędy i pastorałki), a także oberki, podróżniaki, krowiarze i polki. Ze skrzypkami Stanisławem Głazem i Bronisławem Bidą wykonują muzykę taneczną. Często do wspólnego śpiewania zapraszają również wybitnych śpiewaków, m.in. Janinę Chmiel.
Od 2011 roku są organizatorami Festiwalu muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

Wstęp wolny