W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym „45 lat”

Kino w Teatrze Starym „45 lat”
Data rozpoczęcia 2016-03-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka, Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

„45 lat” (45 Years)
Wielka Brytania 2015 / 110'
film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami
scenariusz i reżyseria: Andrew Haigh
wg opowiadania Davida Constantine’a
zdjęcia: Lol Crawley
występują: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Dolly Wells, Geraldine James, Richard Cunningham, David Sibley

Subtelna opowieść o ludzkich uczuciach, która porwała publiczność ubiegłorocznego Berlinale. Kate i Geoff za kilka dni mają świętować 45-lecie swojego niezwykle udanego małżeństwa. Przygotowania do uroczystości zakłóca niespodziewana wiadomość: po kilkudziesięciu latach na alpejskim lodowcu odnaleziono ciało ówczesnej narzeczonej Geoffa, która zginęła w wypadku. Odległa przeszłość nagle ożywa, a relacja bohaterów zaczyna się jawić w nowych, zaskakujących barwach. Koncertowe role gwiazd brytyjskiego kina w znakomitym kinie psychologicznym. Głęboki, pełen empatii, zabawny i poruszający film.
Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym

Film "45 lat" prezentuje nowe spojrzenie na relacje, starość, przebaczenie i zazdrość, z unikalnym wglądem scenarzysty / reżysera w te relacje. Możemy w nim podziwiać dwie wspaniałe role największych gwiazd brytyjskiego kina, Charlotte Rampling i Toma Courtenay'a. Scenariusz Andrew Haig'a jest adaptacją opowiadania Davida Constantine'a "W innym kraju". W sferze miłości romantycznej jej długowieczność bywa chwalona jako osiągnięcie samo w sobie. O związkach, które przetrwały przez wiele dziesięcioleci, krążą zarówno śmieszne opowieści, jak i czułe komentarze o tym jak słodka, jak urocza, jak inspirująca jest miłość trwająca tak długo. Ale czy rzeczywiście szczęśliwsze są pary z długim stażem, czy te, które rozstają się szybciej? A może powodem ich długowieczności jest to, że głębiej ukrywają własne problemy? Jak udało im się uniknąć emocjonalnych min, które czasem niespodziewanie wybuchają w nawet najsilniejszych związkach? Czy intymność, która była pielęgnowana latami, może nagle pęknąć, czy raczej powolnie zanika? W filmie "45 Years" starsza para nie jest jeszcze nieudolna i przez to jest na swój sposób urocza. Kate i Geoff Mercer wciąż pozostają sprawni intelektualnie i - mimo wszczepionego ostatnio Geoffowi bypassu serca - aktywni fizycznie. Zawarli małżeństwo w bardzo młodym wieku, w latach 60, ale spotykali się już dużo wcześniej niż wiele par z ich pokolenia. Pokolenie to miało awersję do podejmowania zobowiązań. Ich związek wydaje się solidny. Ale film Haigh'a ukazuje klatka po klatce, z niezwykłą ostrością, jak wrażliwe staje się ich małżeństwo, kiedy ból przeszłości oraz zwykła ludzka zazdrość dochodzą do głosu. Jeśli w poprzednim filmie Haigh'a, "Weekend", wysoko ocenionym w 2001 roku, przedstawiono ledwie rozpoczęte relacje, które rozkwitają lub nie w ciągu dwóch dni, to tutaj ta funkcja ma odmienną taktykę narracji. Jednak obawy co do "45 lat" są bardzo podobne do tych, jakie towarzyszyły “Weekendowi”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej