W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert na Sobotę: Almir Meskovic & Daniel Lazar, Štefan Štec i Fajta, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej

Koncert na Sobotę: Almir Meskovic & Daniel Lazar, Štefan Štec i Fajta, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej
Data rozpoczęcia 2022-12-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 | Duża Sala Widowiskowa
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Płatny
Koszt udziału 50 zł / 40 zł
Kategoria Koncert

Almir Meskovic & Daniel Lazar (Bośnia/Serbia) -  Artyści mają ponaddwudziestoletnie doświadczenie zarówno w muzyce klasycznej, jak i ludowej. Duet, mający korzenie na Bałkanach i wykorzystujący elementy muzyki skandynawskiej, oferuje coś wyjątkowego. Prezentuje szeroki wachlarz stylów i gatunków: od improwizacji do muzyki cygańskiej. Almir urodził się w Bośni, a Daniel w Serbii. Dorastali pośród muzyki ludowej z serca Bałkanów, gdzie brzmienia i kultury całego świata spotykają się i łączą. Artyści poznali się dopiero podczas studiów magisterskich w Norweskiej Akademii Muzycznej. To tutaj rozwijali swój styl, wydobywając z akordeonu i skrzypiec najpiękniejsze melodie, inspirowane różnymi epokami i gatunkami. Ich pierwszy album „Roots” zyskał uznanie krytyków i entuzjastyczne przyjęcie słuchaczy. Został wyróżniony wśród najlepszych płyt world music w zestawieniach: audycji „Jungetelegrafsen” (NRK – norweskie radio publiczne), World Music Charts Europe, audycji „Disco 3000” (RTB – serbskie radio publiczne), „Mundofonia” czy „Babel. La Música Del Mundo”. Duet współpracował ze znanymi artystami i instytucjami. Almir i Daniel występowali na licznych festiwalach w Norwegii, Szwecji, Chorwacji i Polsce.

Štefan Štec i Fajta (Słowacja) - Štefan Štec  to charyzmatyczny wokalista wykonujący rusińskie pieśni ludowe, choreograf i perkusjonista. W 2018 roku wydał debiutancki album zatytułowany „Poleťiv by'm na kraj svita”. Płyta zawiera unikatowe dawne pieśni z pogranicza słowacko-polsko-ukraińskiego, wykonane nie tylko w formie tradycyjnej, ale też w aranżacji world music. Album zyskał status podwójnie platynowej płyty. Płyta „Duje vitor” z 2019 roku wniosła powiew świeżości do muzyki świata. Powstała we współpracy z grupą Peter Bič Project, Ľubicą Čekovską oraz brytyjskim producentem Eddie Stevensem. Najnowszy utwór Štefana, „Verba”, znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „The Maid”, który wejdzie na ekrany kin pod koniec 2022 roku. Pośród miłośników kultury tradycyjnej artysta znany jest zarówno jako wokalista, jak i utalentowany tancerz oraz nauczyciel tańca. Rozgłos w kraju i za granicą przyniósł mu występ w popularnym programie telewizyjnym „Zem spieva”. Štefan jest dumnym przedstawicielem narodu rusińskiego. Nie tylko śpiewa w języku rusińskim, ale także prowadzi audycję radiową dla Rusinów mieszkających na Słowacji. Dostrzega zwiększone zainteresowanie powrotem do korzeni, dlatego zależy mu na zachowaniu autentyzmu i takiej interpretacji muzyki ludowej, która nie zniekształca przekazu i dziedzictwa przodków. Na Mikołajkach Folkowych Štefan Štec wystąpi z grupą Fajta.

Orkiestra św. Mikołaja - Muzycy Orkiestry św. Mikołaja to prawdziwe „zwierzęta sceniczne” – ożywają w światłach rampy, choć i w studiu potrafią się zachować, o czym świadczy czternaście albumów nagranych przez tę kapelę. Każdy jej koncert jest wyjątkowy, pełny pozytywnej energii i interakcji z publicznością. „Tchnie świeżością, kreatywnością i młodzieńczym podejściem do muzyki źródłowej, co było i jest walorem Orkiestry” – podkreśla Maria Baliszewska w recenzji ostatniej płyty koncertowej zespołu „Trzeci koncert”. Podsumowaniem roku dla Mikołajów jest zawsze koncert na Mikołajkach Folkowych, scenie, którą stworzyli ponad trzydzieści lat temu dla siebie i sobie podobnych formacji. Z pewnością usłyszymy największe hity i kawałki z pogranicza polsko-ukraińskiego, które ukażą się wkrótce na płycie wydanej wspólnie z muzyczną watahą Joryj Kłoc.

Laureaci Sceny Otwartej

Bilety: link do strony z biletami

Wydarzenie jest częścią 32. Mikołajek Folkowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej