W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł"

Spektakl "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł"
Data rozpoczęcia 2014-01-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

"Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" Pawła Demirskiego to rzecz o polskim czyśćcu, który jednak częściej przypomina piekło niż przedsionek raju. W tym zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji. W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania – co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy, skąd się w nas wzięło paraliżujące wiele działań przekonanie, że jesteśmy peryferiami Europy i wreszcie – jak mówi podtytuł – dlaczego „w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Paweł Demirski – jeden z najważniejszych polskich dramaturgów współczesnych – znany jest przede wszystkim ze spektakli reżyserowanych przez Monikę Strzępkę, które przyniosły temu duetowi rozgłos i wiele nagród. W Lublinie po raz pierwszy od lat jego tekst zostanie zrealizowany przez kogoś innego niż Strzępka. Po tę, jak sam autor określa swój tekst, „bulwarówkę polityczną”, sięgnął Remigiusz Brzyk – świeżo nominowany do Gwarancji TVP Kultura, reżyser m. in. głośnego sosnowieckiego Korzeńca – kostiumowego spektaklu, w którym, jak zauważyła krytyka, potrafił mówić o współczesnej Polsce bez zbytniego wikłania się w publicystykę. Przedstawienie w Teatrze im. J. Osterwy może być zatem okazją do odkrycia innego niż to najbardziej znane oblicza dramaturgii Demirskiego.

Obsada:

Gwiazdka- Marta Ledwoń
Wanda- Marta Sroka
Staruszka- Halszka Lehman
Chłopiec- Daniel Dobosz
Dresiarz- Wojciech Rusin
Turystyka- Przemysław Gąsiorowicz
Generał- Krzysztof Olchawa
Biskup- Paweł Kos

Realizacja:
Remigiusz Brzyk- reżyseria i scenografia
Iga Słupska- kostiumy i współpraca scenograficzna
Szymon Szewczyk- kostiumy i współpraca scenograficzna
Jacek Grudzień- muzyka

Rezerwacja biletów:
81 532 44 36
81 532 42 46
biuro@teatrosterwy.pl