W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Płatonow"
Data rozpoczęcia 2013-01-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

 
 
Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenografia: Jacek Malinowski
Kostiumy: Magdalena Dąbrowska
Muzyka: Michał Jacaszek
Choreografia: Maciej Zakliczyński
Dramaturgia: Dana Łukasińska
Reżyseria światła: Marek Oleniacz

Obsada:
Anna Wojnicew: Marta Ledwoń
Sergiusz: Paweł Kos
Sofia: Lidia Olszak
Głagoliew: Roman Kruczkowski
Szczerbuk: Jerzy Kurczuk
Pietrin: Piotr Wysocki
Kiriłł Głagoliew: Przemysław Gąsiorowicz
Maria Grekow: Marta Sroka
Trylecki: Jerzy Rogalski
Nikołaj:Daniel Dobosz
Wangierowicz - Ojciec:Artur Kocięcki
Wengierowicz - Syn: Daniel Salman
Bugrow: Tomasz Bielawiec
Michał Płatonow: Krzysztof Olchawa
Aleksandra: Magdalena Sztejman-Lipowska
Osip: Wojciech Rusin

Adam Tarn nazwał "Płatonowa" „źródłem i kluczem do dramaturgii Czechowowskiej”. Bohaterowie tej sztuki żyją w świecie, w którym gazetowe komunały mieszają się z cytatami z Biblii, poezja przeplata się z operetkowymi szlagwortami, a prawdę częściej można usłyszeć z ust koniokrada niż od przedstawicieli miejscowej elity. Ten świat bez formy niepokojąco zaczyna wówczas przypominać naszą rzeczywistość, a irytujący i czarujący zarazem kabotyn Płatonow okazuje się wtedy być „bohaterem naszych czasów”.

Czytając Płatonowa trudno oprzeć się wrażeniu przygnębiającej banalności, banalne jest zarówno to, co dobre czy szlachetne, jak i to, co złe i egoistyczne. Młody dwudziestoletni Antoni Czechow zmusza nas bowiem do wejścia w rozgadany świat małych prowincjonalnych interesików i romansików, każe nam słuchać wynurzeń przedwcześnie postarzałego powiatowego Don Juana i zapijaczonego Hamleta jednocześnie, który porzucił marzenia o naprawianiu świata, ale nie zdjął dającej poczucie bezkarności maski błazna. I tak wszystko – nawet miłość i śmierć – jest w tym świecie zagadywane i rozmamływane.

Teatr tej młodzieńczej sztuki Czechowa nie może po prostu przenieść na scenę. Musi się zmierzyć z jej rozmiarami, gąszczem wątków i postaci czy tradycją dotychczasowych realizacji. W Lublinie po raz pierwszy Płatonow zostanie zagrany w nowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru im. Juliusza Osterwy przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, który uwzględni fragmenty dotychczas pomijane i nietłumaczone na język polski. Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, od niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Jarosław Cymerman

Źródło: teatr.lublin.pl

Bilety w cenie od 17 zł (edukacyjne) do 37 zł (normalne).
Rezerwacja biletów: tel. 81 532 44 36, fax 81 463 86 50; email: biuro@teatrosterwy.pl
Kasa biletowa: tel. 81 532 42 46

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej