W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Poetką Julią Hartwig połączone z uroczystością wręczenia nagrody „Kamień”

Spotkanie z Poetką Julią Hartwig połączone z uroczystością wręczenia nagrody „Kamień”
Data rozpoczęcia 2009-10-26
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spotkanie

W programie spotkania:

* przemówienie Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin - Włodzimierza Wysockiego
* wręczenie nagrody „Kamień” poprzedzone laudacją prof. Pawła Próchniaka (KUL)
* rozmowa z Julią Hartwig prowadzona przez Andrzeja Franaszka („Tygodnik Powszechny”)
* prezentacja strony internetowej www.juliahartwig.tnn.pl.

Z okazji spotkania Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” przygotował specjalny tom „Powroty” z wierszami Julii Hartwig poświęconymi Lublinowi.
W czasie trwania spotkania w foyer Teatru im. Juliusza Osterwy na maszynie typograficznej będzie ręcznie drukowany okolicznościowy druk.

Julia Hartwig
edna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, także pisarka, eseistka, tłumaczka z języka francuskiego i angielskiego, autorka wstępów do albumów Edwarda Hartwiga, Honorowa Obywatelka Miasta Lublin.

Julia Hartwig urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Tutaj ukończyła szkołę podstawową i średnią, w 1939 roku zdała egzamin maturalny. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczęła studia. Następnie przeniosła się do Warszawy.

Wielokrotnie przebywała za granicą gdzie kontynuowała pracę literacką pisząc własne utwory poetyckie a także pracując nad przekładami, między innymi z literatury francuskiej. Poetka ma w dorobku 25 tomów wierszy, jest także autorką szkiców, felietonów, poematów prozą, monografii pisarzy i poetów, z których za najważniejszą uważa się monografię poświęconą Apollinaire'owi.

Nagroda "Kamień"
W 2009 roku podczas II edycji Festiwalu "Miasto Poezji" organizowanego przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" Julia Hartwig została uhonorowana nagrodą "Kamień". Nagroda przyznawana jest za wybitny dorobek poetycki.

W swej nazwie nawiązuje do tytułu debiutanckiego tomu Józefa Czechowicza, który ukazał się drukiem w 1927 roku w Lublinie. Laureatem nagrody I edycji Festiwalu w 2008 roku był Ryszard Krynicki.

Osoba do kontaktu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”:

Joanna Zętar
e-mail: asia@tnn.lublin.pl
tel. 081 53 258 67, 604 860 274