W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: „Jak kukiełki zastygły ich figurki małe”. Dzieci Tadeusza Makowskiego

Wykład: „Jak kukiełki zastygły ich figurki małe”. Dzieci Tadeusza Makowskiego
Data rozpoczęcia 2018-06-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Al. Racławickie 14, Gmach Główny – sala 243
Organizator Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.

Tematem spotkania będzie:

„Jak kukiełki zastygły ich figurki małe”. Dzieci Tadeusza Makowskiego. Wykład dr. Marcina Pastwy

Tadeusz Makowski (1882-1932) niesłusznie zapomniany świadek przemian w sztuce nowoczesnej, potrafiący awangardowe tendencje malarstwa europejskiego (kub izm, ekspresjonizm) połączyć z fascynacją twórczością Dawnych Mistrzów. Poszukiwania formalne, surową dyscyplinę zgeometryzowanych rozstrzygnięć malarskich i próbę „syntezy pierwiastka ludzkiego spotykanego w przyrodzie” uczynił fundamentem własnej wizji twórczej. Kluczowy motyw jego prac prezentowanych na wystawie — postać dziecka, sprowadzona do drewnianej lub papierowej zabawki — będzie głównym wątkiem wykładu i okazją do postawienia pytań dotyczących zarówno naiwnej, odrealnionej rzeczywistości obrazów Makowskiego, jak też dziedzictwa jakie pozostawił dla młodych polskich twórców.

 

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej