W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski

Wykład: Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski
Data rozpoczęcia 2018-03-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Al. Racławickie 14 | Gmach Główny – sala 243
Organizator Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Muzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na wykłady towarzyszące wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała”, która eksponowana jest w Muzeum KUL.

Tematem spotkania będzie: 

Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski
Wykład dr Elżbiety Błotnickiej-Mazur

Xawery Dunikowski (1875-1964) to bez wątpienia jeden z ciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku, zaskakujący różnorodnością poszukiwań artystycznych. Uczeń m.in. Boles ława Syrewicza i Konstantego Laszczki, za sprawą krakowskiego nauczyciela początkowo ulegał w swoich rzeźbach wpływom Rodina. Dość szybko jednak odnalazł oryginalną drogę twórczą, by już na początku XX wieku stworzyć swoje najsłynniejsze dzieła, takie jak „Tchnienie”, „Fatum”, czy cykl „Kobiet brzemiennych”. Ich siła wyrazu tkwiła w pozbawieniu bryły detalu na rzecz ekspresji sumarycznej, zgeometryzowanej formy.

Profesor rzeźby w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, autor kilku ciekawych pomników, zrywający w swojej twórczości z regułami sztuki akademickiej, był także Dunikowski barwną osobowością i jak każdy geniusz – dla współczesnych – kontrowersyjną.

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej