W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa czasowa: Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała

Wystawa czasowa: Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała
Data rozpoczęcia 2017-11-10
Data zakończenia 2018-06-17
Miejsce Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Al. Racławickie 14 | Gmach Główny, sala 29
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Do zobaczenie będzie ponad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

Kolekcja mistrzów jest różnorodna tematycznie i stylistycznie. Znajdziemy w niej zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, rzeźby z brązu i gipsu. Tematami prac są autoportrety, portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, krajobrazy, studia… Dobór artystów, to reprezentacja tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się nowoczesnego malarstwa polskiego.

Prace mistrzów przełomu XIX i XX w., tworzą wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski, którą reprezentują m.in. Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski.

Wielowątkowo ukazana jest także sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowe obrazy m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, czy awangardowego Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego, prezentują bardzo różnorodny oraz intrygujący obraz rozwoju plastyki tego okresu.

Wystawa potrwa do 17 czerwca 2018. 

Muzeum czynne:
poniedziałek, wtorek, środa i piątek w godz. 9.00-16.00,
czwartek w godz. 11.00-19.00.
oraz wyjątkowo wystawa będzie czynna w sobotę, 18 listopada, w godz. 12.00-17.00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej