W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”

Data rozpoczęcia 2019-06-24
Data zakończenia 2019-07-21
Miejsce plac Litewski
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Od 24 czerwca do 21 lipca 2019 r. na Placu Litewskim prezentowana jest wystawa „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.

Jest ona jednym z elementów programu obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, przygotowanych przez Miasto Lublin. W 2019 roku obchodzimy również 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Stąd też hasło przewodnie tegorocznych obchodów „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, które ma podkreślić, jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować wzorce dla przyszłości Unii Europejskiej. Miasto Lublin za sprawą zawartej tutaj w XVI wieku Unii stało się jednym ze źródeł współczesnej, europejskiej wspólnoty, będącej mozaiką wielu narodów i kultur.

Wystawa pokazuje miejsce Lublina w kształtowaniu się europejskiej wspólnoty narodów. Nasze miasto jest ukazane w kontekście polskiej drogi do demokracji i integracji z Europą. Podpisanie Unii Lubelskiej, rząd Daszyńskiego, opozycja lat 80. i Lipiec 1980, rola uczelni wyższych w budowaniu wielokulturowej tożsamości miasta, wreszcie dzisiejszy Lublin, będący liderem współpracy międzynarodowej w regionie – to nasz wkład w budowanie Europy. Przede wszystkim jednak wystawa prezentuje różne oblicza współczesnego Lublina,gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a tradycyjna kultura z awangardą.

Wystawa przygotowana została przede wszystkim w celu promocji 450 rocznicy Unii Lubelskiej i Lublina w przestrzeni międzynarodowej. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP jest prezentowana w różnych miastach Europy. Do tej pory zaprezentowana została we Lwowie, w Mińsku, w Charkowie, Brzuchowiczach oraz Atenach. W lipcu będzie prezentowana m.in. w Wilnie, Düsseldorfie oraz w Uniowie na Ukrainie. We wrześniu i październiku obejrzą ją mieszkańcy Koszyc. Teraz mają okazję zobaczyć ją także mieszkańcy Lublina. Wystawa na Pl. Litewskim została przygotowana w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, litewskiej i ukraińskiej.

Wydarzenie odbywa się w ramach świętowania jubileuszu zawarcia Unii Lubelskiej - Świętujemy Unię! >>>

Najważniejsze wydarzenia cykliczne