W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Trwa realizacja projektów z programów „Dzielnice Kultury” i „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice”

Partnerzy Strategiczni

Europejskia Stolica Młodzieży

European Youth Forum

Ikea

Skende Shopping

Fundacja Sempre a Frente

Trwa realizacja projektów z programów „Dzielnice Kultury” i „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice”
01.07.202409:30

Mijają trzy miesiące realizacji projektów w ramach programu „Dzielnice Kultury” w kategorii osób dorosłych i „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice” w kategorii osób młodych. Działania uzupełniają ofertę kulturalną w poszczególnych dzielnicach miasta Lublin. Wiele z nich rozpocznie się w trakcie wakacji.

W tegorocznej edycji programu do realizacji wybrano 57 inicjatyw o łącznej wartości 290 690 zł. Na realizację projektu można było otrzymać nawet 6 tys. zł. Od kwietnia ruszyła ich realizacja, pod okiem trzech Operatorów, którymi w poszczególnych dzielnicach są Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” oraz Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja. Do końca czerwca zamkniętych będzie łącznie 15 projektów, pozostałe są w trakcie realizacji – rozpoczną się w okresie wakacji bądź wystartują od września br.

Miejska oferta wsparcia finansowego dla dorosłych i osób młodych to okazja do zwiększenia aktywnego uczestnictwa w kulturze mieszkanek i mieszkańców Lublina oraz realizacji młodzieżowych działań kulturalnych w dzielnicach. Za nami już część projektów odbywających się w ramach tegorocznej edycji, m.in. kino pod chmurką, wykłady o tematyce ekologicznej, warsztaty fotografii analogowej czy festiwal promujący integrację w jednym z lubelskich DPS-ów. Takie działania to wspaniały sposób na scalenie lokalnych społeczności i integrację międzypokoleniową – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W czasie wakacji w realizacji będzie aż 12 projektów koordynowanych przez Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” – 5 z programu „Dzielnice Kultury” w kategorii osób dorosłych i 7 z programu „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice”:

  • „Współpraca się opłaca” – cykl spektakli teatralnych oraz warsztatów międzypokoleniowych dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół podstawowych na terenie dzielnicy Bronowice. Projekt zakończy się w listopadzie br..
  • „Teatr w Areszcie Śledczym” – cykl warsztatów teatralnych zakończonych spektaklem w wykonaniu osadzonych. Projekt realizowany w dzielnicy Dziesiąta.
  • „Sztuka na Bronowicach” – cykl warsztatów artystycznych, manualnych oraz sensorycznych m. in. malarstwo, tworzenie biżuterii czy lepienie z gliny. Projekt skierowany dla dzieci i młodzieży, odbywający się w dzielnicy Bronowice w Punkcie Kultury przy ul. Skibińskiej 21.
  • „Zatrzymaj moment” – cykl warsztatów artystycznych w plenerze (pastel, grafika, akwarela) w Parku Bronowickim, w którym może wziąć udział każdy od 3 roku życia. Projekt realizowany w dzielnicy Bronowice.
  • „Opowieści z Bronxu” – cykl warsztatów komiksowych dla dzieci i młodzieży, odbywające się w Punkcie Kultury przy ul. Skibińskiej 21. Zwieńczeniem projektu będzie wydruk zebranych komiksów, wykonanych podczas warsztatów. Projekt realizowany w dzielnicy Bronowice.
  • „Relaks na 6”- utworzenie pokoju relaksu na terenie Liceum Ogólnokształcącego nr VI połączonego z lekcją i debatą dotyczącą czystości powietrza dla uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Projekt odbywa się na terenie dzielnicy Dziesiąta.
  • „Dom dla Sztuki” – cykl warsztatów artystycznych m.in. tworzenie biżuterii, ceramika, sensoplastyka czy obrazy 3D dla dzieci z Domu Dziecka przy ul. Pogodnej. Projekt realizowany w dzielnicy Bronowice.
  • „STREETWORKING NA GRYGSIE” – cykl warsztatów artystycznych zwieńczonych festiwalem połączonym z talent-show dla dzieci i młodzieży. Projekt odbywa się w dzielnicy Hajdów-Zadębie przy boisku na ul. Grygowej 4B.
  • „Międzypokoleniowe Spotkania Twórcze” – to cykl warsztatów plastycznych, artystycznych czy śpiewu. Projekt integrujący młodzież i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej ul. Kosmonatutów - dzielnica Kośminek.
  • „Z kulturą na Felinie” – cykl warsztatów: origami, fotograficzne, układania kostki Rubika, plastyczne, sensoplastyczne, żonglersko-ruchowe oraz balonowe. Projekt odbywa się w dzielnicy Felin.
  • „Ekospotkania na Tatarach” – cykl warsztatów o tematyce ekologicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym m.in. tworzenie łąki kwietnej, mebli z palet, spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem Bystrzycy. Projekt realizowany w dzielnicy Tatary.
  • „Fantastyczny Felin 2ed” – cykl spotkań z grami fabularnymi dla dzieci i młodzieży. Projekt odbywa się na terenie dzielnicy Felin w „ReWir- Przestrzeń Młodych”.

Do 30 czerwca br. zakończonych będzie 7 z 19 projektów wybranych do realizacji przez tą placówkę. Wśród nich są m.in. cykl warsztatów artystycznych i tanecznych dla seniorów, cykl wykładów o tematyce ekologicznej i zero-waste, warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego oraz potańcówka nad Bystrzycą. Odbyły się także festiwal hip hopu i graffiti na Starych Bronowicach, cykl warsztatów artystycznych i ogrodniczych dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty fotografii analogowej.

Podczas wakacji Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wspiera realizację projektów, które rozpoczęły się już wiosną. Są to m.in. warsztaty fotograficzne i plenerowe gry terenowe, cykl warsztatów ruchowych, plastycznych, origami czy układania kostki Rubika oraz projekcje dawnych bajek dla lokalnej społeczności na Sławinku. Aktualnie odbywają się również ekospotkania na Sławinku, warsztaty relaksacyjne i fizjoterapeutyczne oraz turnieje gier planszowych.

W okresie wakacyjnym planowane jest rozpoczęcie realizacji 6 projektów pod nadzorem DDK „Węglin”:

  • „Lato na Sławinie” – cykl warsztatów: cyrkowych, rękodzielniczych, tanecznych, balonowych, sensoplastycznych, gier podwórkowych, sztuki natury a także spektakle plenerowe dla rodzin.
  • „Szydełkowanie jest mega” – plenerowe, integrujące lokalną społeczność warsztaty z szydełkowania w altanie w parku Jana Pawła II.
  • „Zatrzymaj moment” – cykl plenerowych warsztatów artystycznych (rysunek i malarstwo – pastele, akwarela, grafika) dla wszystkich grup wiekowych na terenie parku Jana Pawła II.
  • „Dzika Akademia” – cykl spacerów i warsztatów przyrodniczych i zielarskich.
  • „Robimy Trututu - zbudujmy coś” – cykl plenerowych warsztatów dla młodzieży w altanie w parku Jana Pawła II, w tym warsztaty integracyjne, historia wynalazków, warsztaty rzeźbienia w glinie, budowanie maszyny Goldberga, gra terenowa.
  • „Międzypokoleniowy Sławinek” – integracyjne warsztaty artystyczne i kulinarne.

DDK „Węglin” zakończył już realizację 4 z 25 projektów, pośród nich są m.in.: projekt „Obrazy do poduszki” w ramach którego odbyły się warsztaty rękodzielnicze o charakterze międzypokoleniowym oraz przedstawienia dla dzieci – Tańcobajki. W ramach projektu „Z historią w teraźniejszość – gry i zabawy dawne” odbyły się zajęcia animujące młodzież, umożliwiające poznanie gier i zabaw z dawnych czasów, a w ramach projektu „Społeczna mozaika w 23 LO” odbyły się warsztaty tworzenia mozaiki, których efektem jest praca stworzona przez młodzież na terenie szkoły. W ramach projektu „Międzypokoleniowe Dzień Dobry” odbyły się warsztaty przygotowujące młodzież do organizacji wydarzenia finałowego oraz międzypokoleniowy festiwal dla młodzieży i seniorów promujący integrację międzypokoleniową w jednym z lubelskich DPSów.

We współpracy z Fundacją Działań Edukacyjnych KReAdukacja zrealizowano dotychczas 4 z 13 projektów. Odbył się m.in. festiwal kreatywności pokazujący pasje i talenty dzieci i młodzieży, warsztaty i piknik promujący zdrowie, kino pod chmurką w dzielnicy Wrotków oraz warsztaty dotyczące presji, ambicji, zdrowego rozwoju i work-life balance.

Odbywały się także cykle warsztatów fotograficznych, tworzenia gier RPG i szydełkowania. Te działania będą kontynuowane po przerwie wakacyjnej. W czerwcu odbył się również casting dla wokalistów i zespołów młodzieżowych, a obecnie zaczynają się prace przy nagraniach piosenek w profesjonalnym studiu nagraniowym. W wakacje, w przypadku projektów, których Operatorem jest Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja, nie będą podejmowane działania, do których będą zapraszani mieszkańcy.

 

Projekty w ramach programu „Dzielnice Kultury” w kategorii osób dorosłych i „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice” w kategorii osób młodych realizowane będą do listopada br.

Kalendarz wydarzeń

<

17.07.2024

>

Czerwiec 2024

Lipiec 2024

Sierpień 2024

Wrzesień 2024

Październik 2024

Listopad 2024

Grudzień 2024

Styczeń 2025

Luty 2025

Marzec 2025

Kwiecień 2025

Maj 2025

PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30
1 2 3
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
28 29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30 31
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
31
1 2 3 4
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
28 29 30
1