W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bezpłatne przedszkola dla ukraińskich dzieci

Bezpłatne przedszkola dla ukraińskich dzieci
31.03.202214:49

Miasto Lublin zwolniło z opłat za lubelskie przedszkola rodziców lub opiekunów dzieci ukraińskich. To kolejna forma wsparcia na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną w ich kraju. Rada Miasta Lublin podczas dzisiejszej sesji (31 marca) przedłużyła również o kolejny miesiąc możliwość bezpłatnego korzystania przez uchodźców z komunikacji miejskiej oraz miejskich parkingów

– Rozszerzamy o kolejne działania w obszarze edukacji pakiet solidarnościowy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Lublinie. Naszą pomoc dostosowujemy do zmieniającej się sytuacji. W związku z rosnącą liczbą dzieci ukraińskich w przedszkolach zwalniamy je z opłat za korzystanie z tych placówek. Wielu obywateli Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej, bez żadnych środków do życia. Zwolnienie z opłat za przedszkola oraz dalsza możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej i miejskich parkingów, znacząco ułatwi im funkcjonowanie w naszym mieście i np. podjęcie pracy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, obowiązuje całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin. Aktualnie w lubelskich przedszkolach jest 288 dzieci z Ukrainy, zapisanych po 24 lutego. Łącznie miejskie przedszkola i szkoły przyjęły już ponad 1600 wychowanków i uczniów z Ukrainy.

Z myślą o obywatelach Ukrainy, o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia przedłużono także uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej oraz zerową stawkę opłat za postój samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania. Podstawę do bezpłatnego korzystania z infrastruktury miejskiej stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.

Przypominamy również, że cały czas obowiązuje zwolnienie z opłat za wyżywienie i zakwaterowanie wychowanków burs szkolnych prowadzonych przez Miasto Lublin, będących obywatelami Ukrainy. Takie udogodnienie wprowadzono do końca roku szkolnego, czyli 31 sierpnia br.

Projekt Edu Lublin

baner konkursu plastycznego