W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rządowy program "Aktywna tablica"

Rządowy program "Aktywna tablica"
06.02.201813:51

W 2017 roku Miasto Lublin przystąpiło do realizacji zadań w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 - "Aktywna tablica".

Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a także  zmiana sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii. Ponadto celem Programu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania TIK w edukacji, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz wspomaganie organów prowadzących szkoły w realizacji przedsięwzięć związanych z rozwijaniem tych kompetencji, zainteresowań i uzdolnień. Podstawowym narzędziem do rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów w procesie edukacyjnym jest rozwój szkolnej infrastruktury w zakresie TIK oraz wspieranie kreatywnego i innowacyjnego modelu nauczania. Ważnym aspektem i celem dodatkowym Programu jest również umożliwienie uczniom rozwijania zainteresowań i uzdolnień w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu złożyło 26 szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin  i otrzymały dofinansowanie w wysokości 14 000 zł każda (łącznie 364 000 zł). Organ prowadzący był zobowiązany zapewnić wkład własny finansowy lub rzeczowy w wysokości 3 500 zł dla każdej ze szkół, które otrzymały dofinansowanie.

W ramach programu możliwy był zakup następujących urządzeń:
- tablica interaktywna z projektorem – 19 sztuk,
- tablica interaktywna bez projektora – 20 sztuk,
- projektor – 21 sztuk,
- głośniki lub inne urządzenia pozwalające na przekaz dźwięku – 25 sztuk,
- interaktywny monitor dotykowy  - 13 sztuk.

Zgodnie z wymogami programu zakupiony sprzęt został w szkołach zainstalowany i zintegrowany z infrastrukturą szkolną, zaś wskazani nauczyciele  zostali przeszkoleni w zakresie funkcji i obsługi urządzeń oraz oprogramowania wchodzącego w skład pomocy dydaktycznych.

Zadaniem Programu realizowanego w latach 2017–2019  jest zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

Projekt Edu Lublin

baner