W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczyste Obchody Jubileuszu 55-lecia Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Uroczyste Obchody Jubileuszu 55-lecia Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
13.11.202310:02

08.11.2023 o godzinie 17:00 w Szkole Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie odbył się recital fortepianowy Rafała Blechacza – polskiego pianisty, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 roku. Recital uświetnił obchody Jubileuszu 55-lecia Szkoły. Wśród przybyłych gości, na koncercie obecna była Pani Profesor Lidia Grychtołówna – światowej sławy pianistka, jurorka oceniająca pianistów XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wydział Oświaty i Wychowania UM Lublin reprezentował Pan Mirosław Jarosiński – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania ds. Organizacji Pracy Przedszkoli, Szkół i Placówek.

Rafał Blechacz urodził się w Nakle nad Notecią. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat w Szkole Muzycznej im. Antoniego Rubinsteina w Bydgoszczy, a po jej ukończeniu kontynuował w Akademii Muzycznej - również w Bydgoszczy w klasie fortepianu profesor Katarzyny Popowej Zydroń - półfinalistki Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku.

Przystępując do Konkursu Chopinowskiego - Artysta miał na swoim koncie liczne nagrody w konkursach pianistycznych m.in. Nagrodę i Grand Prix w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (1996), II Nagrodę w V Międzynarodowy Konkursie Młodych Pianistów " Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy (2000), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii w 2000 roku.

W 2005 roku zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie możliwe nagrody XV Konkursu Chopinowskiego, jak również Nagrodę Publiczności - został uznany za najznakomitszego wykonawcę dzieł Fryderyka Chopina. Jego wybitny talent został doceniony prze publiczność w Europie, Azji i Ameryce.

5-lecie po zwycięstwie w XV Konkursie uczcił - jak powiedział w jednym z wywiadów - nagraniem obu koncertów Fryderyka Chopina: f-moll - op 21 i e-moll - op.11 (wg. rankingu Deutsche Grammophon) z najlepszą orkiestrą symfoniczną na świecie –- Concertgebouwe z Amsterdamu. Gra w niej ponoć najwięcej " stradivariusów", a sala Concertgebouwe ma najwspanialszą, legendarną wprost akustykę.

18 lat, które właśnie minęły od zwycięskiego Konkursu Chopinowskiego - były dla Artysty czasem występów z recitalami solowymi i wspólnych koncertów z orkiestrami symfonicznymi. Był to także czas wytężonej pracy nad nowym repertuarem - utworami Bacha, Mozarta, Beethovena, Liszta, Brahmsa, Debusssego, Szymanowskiego. Lata te zaowocowały również licznymi nagraniami płytowymi m.in. dla Deutsche Grammophon.

W 2014 roku Rafał Blechacz został uhonorowany amerykańską Nagrodą Gilmore - zwaną pianistycznym Noblem, a rok później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W historii konkursów chopinowskich pierwsze nagrody zdobyło czworo Polaków: Halina Czerny Stefańska ex equo z Bellą Dawidowicz (1949), Adam Harasiewicz (1955), Krystian Zimmerman (1975) oraz Rafał Blechacz (2005).

fot. Przemysław Bator - www.semimatt.pl

 

Projekt Edu Lublin

baner