W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów - stan prac budowlanych

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów - stan prac budowlanych
27.04.202011:01

Od jesieni trwają intensywne prace budowlane w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej. Z zewnątrz widoczna jest już wymieniona konstrukcja dachu, jego większa część - od strony budynku MDK i ul. Bernardyńskiej jest już gotowa, na ukończeniu jest część od strony ul. Wyszyńskiego. Wymiana zawilgoconej i zniszczonej konstrukcji dachowej odbywa się z tzw. przekładką, czyli wykorzystaniem ceramicznej dachówki położonej jeszcze w latach 90. Jest ona w dobrym stanie i tylko w części wymaga wymiany na nową. Oprócz wymiany konstrukcji, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien.

Do największych wyzwań należało skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych. W części sal pojawiły się już nowe, pozostałe prace są prowadzone równolegle z wymianą instalacji. Zakończono już wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych, trwa montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Siedziba Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej, to budynek z lat 1906-1907, z czerwonej cegły, o kształcie litery "U", o kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3. Gmach od strony ul. Bernardyńskiej jest pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu stanowi szereg poziomów połączonych schodami. Po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwu sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób.

Projekt przebudowy zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku, ponieważ jest w dobrym stanie, zostanie oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Część stolarki zostanie wymieniona albo poddana renowacji, ale sam układ drzwi, okien i ich wielkość zostaną zachowane. Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków oraz nadzorem archeologicznym, gdyż  od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.

Podczas prac budowlanych problemem okazał się stan stropów w pionie sanitarnym na wszystkich kondygnacjach w części budynku od strony południowej, które przekorodowane wymagają wymiany. W związku z tym konieczne było opracowanie dodatkowego projektu i rozszerzenie zakresu robót. Wydział Inwestycji i Remontów aktualnie przygotowuje aneks do umowy uwzględniający dodatkowe prace przy rozbiórce warstw posadzkowych podłóg i wymianie stropów, co zwiększy koszt inwestycji o 959 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji zostanie wydłużony do 30 listopada.

Inwestycja pn. Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

Projekt Edu Lublin

baner