W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

6 września weźmy udział w referendum

6 września weźmy udział w referendum
23.06.201510:22

19 czerwca opublikowano w Dzienniku Urzędowym RP,  poz. 852, postanowienie prezydenta o przeprowadzeniu 6 września referendum ogólnokrajowego.  Odpowiadać będziemy na trzy pytania:
1 - czy jesteśmy za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu;
2 - czy opowiadamy się za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa;
3 - czy jesteśmy za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Wynik referendum jest wiążący, gdy weźmie w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym od chwili ogłoszenia referendum można prowadzić tzw. kampanię referendalną. Jest nią prezentowanie swojego stanowiska przez obywateli, partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje oraz inne podmioty w sprawie poddanej pod referendum.  Kampania zakończy się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku 4 września na sobotę 5 września, gdy zacznie obowiązywać - podobnie jak przy wyborach - cisza wyborcza. W sobotę i niedzielę przed referendum, do godz. 22 nie będzie można m.in. rozdawać ulotek, organizować manifestacji oraz zwoływać zgromadzeń związanych z referendum. Nie będzie też można publikować sondaży przewidujących zachowania głosujących.

W referendum będą mogli wziąć udział pełnoletni obywatele polscy, którzy nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym, pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu bądź osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym. Oprócz osobistego głosowania w referendum ogólnokrajowym można też głosować za granicą, korespondencyjnie i przez pełnomocnika.  Do 24 sierpnia można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Do 28 sierpnia będzie można złożyć wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika, a 1 września upłynie termin na dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania w kraju. Z kolei do 3 września będzie czas na dopisanie się do spisu wyborców za granicą czy na statkach morskich.

Po informacje odsyłamy na stronę:

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/852/1
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp&filename&idnews=217857&data&status=biezace&_CheckSum=-370644750

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych