W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Aktualności

Stwórzmy razem ogrody społeczne w Lublinie

Lublinianie i lublinianki powinni mieć możliwość tworzenia własnych ogrodów społecznych. Pytaniami na jakie sobie musimy wspólnie odpowiedzieć są m.in.: w jakim schemacie uruchomić ogrody w Lublinie? Jak powinno wyglądać wsparcie ze strony Urzędu Miasta Lublin? Ile minimalnie osób powinna liczyć grupa lokalna odpowiadająca za ogród? Jak ma wyglądać ich regulamin?

 

Ostatnie lata to rozwój narzędzi wsparcia dla lokalnych inicjatyw sprzyjających kontaktowi z naturą, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym i spędzaniem czasu wolnego wspólnie w przyrodzie. Uruchomiliśmy program wsparcia rodzinnych ogrodów działkowych oraz akcję „Złap deszczówkę”. Budujemy ogrody deszczowe i wspólnie tworzymy zielone przestrzenie. Zielony Budżet, którego jesteśmy prekursorem jako Lublin, jest już stałym elementem zarządzania miastem i jest inspiracją dla podobnych inicjatyw w innych polskich miastach. Obserwujemy jak popularne są ogrody działkowe, ale też obok nich w całej Polsce rozwija się ruch miejskiego ogrodnictwa wspólnotowego, w postaci niewielkich ogrodów społecznych. Wiemy, że mieszkańcy i mieszkanki Lublina są zainteresowani tym pomysłem i wychodzimy im naprzeciw – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Od kilku lat rozwija się ruch nowoczesnych ogrodów społecznych, czyli naturalnych, zielonych przestrzeni, zagospodarowywanych przez lokalne wspólnoty, w celu uprawy roślin oraz rekreacji. Stanowią one uzupełnienie oferty tradycyjnych rodzinnych ogrodów działkowych, których dostępność w ostatnim czasie nie jest wystarczająca oraz są zazwyczaj uprawiane indywidualnie lub rodzinnie. Śledząc doświadczeniach kilku polskich miast, uruchamiamy konsultacje społeczne dotyczące miejskiego ogrodnictwa społecznego w Lublinie.

Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, spostrzeżeń i propozycji jak w Lublinie powinny funkcjonować ogrody społeczne na adres konsultacje@lublin.eu.

Zapraszamy już dziś na spotkanie on-line z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, odpowiadającym za program ogrodów społecznych w tym mieście. Odbędzie się ono 16 kwietnia (wtorek) o godzinie 13:00. Spotkanie będzie nagrane i udostępnione on-line dla osób, które nie mogą w tym czasie uczestniczyć w nim. Jeśli tylko będzie taka potrzeba zorganizujemy także dodatkowe spotkanie on-line w innym terminie w godzinach popołudniowych.

Konsultacje społeczne potrwają do 21 kwietnia. Szczegółowe informacje jak ma wyglądać lubelski system ogrodów społecznych, po konsultacjach z mieszkańcami i mieszkankami, ale także z organizacjami pozarządowymi i radami dzielnic, zostanie przedstawiony na początku maja.