W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Budżet Obywatelski nie zwalnia tempa

Budżet Obywatelski nie zwalnia tempa
02.05.202210:20

Zakup skutera wodnego, 200 sztuk budek lęgowych dla jerzyków, 3600 osób uczestniczących w zajęciach sportowych oraz 9 podpisanych umów na realizację inwestycji - to efekt prac, w okresie pierwszych czterech miesięcy tego roku, nad projektami wybranymi w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

– Prace nad wykonaniem zadań zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim to dla nas priorytet. Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna nie pozostaje jednak bez wpływu na oferty składane w postępowaniach przetargowych. Dlatego, ze względu na rosnącą inflację, a co za tym idzie ceny, chcemy jak najszybciej podpisywać umowy z wykonawcami. Mimo trudności na rynku nie zwalniamy tempa z realizacją projektów – mówi Piotr Choroś, Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin.

Dzięki współpracy Miasta z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej udało się przekazać pieczę nad skuterem wodnym, do jednostki obsługującej Zalew Zemborzycki. Nowy pojazd zwiększy szansę na szybszą i skuteczniejszą pomoc. To realizacja projektu „D-51 Niezatapialni”.

Od lutego nieprzerwanie trwają zajęcia sportowe dla rożnych grup wiekowych. Utworzono platformę internetową www.aktywnylublin.eu, która służy jako system zapisów online. Dotychczas zrealizowano 240 jednostek treningowych, a w zajęciach wzięło udział około 3600 osób. Oferta dostępna jest w ramach projektu „O-1 Aktywne pokolenie to: pływanie, tenis ziemny, siłownia, koszykówka, badminton, tenis stołowy, unihokej, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci”.

W I kwartale podpisano również umowy na wykonanie m.in. latarni na Węglinie Północnym („D-2 Latarnie na os. Lipniak – dokończenie oświetlenia ulic Krwawicza i Lazurowej”), chodników i oświetlenia („D-8 Inwestycje na Ponikwodzie”) oraz remontu ulicy na Wieniawie („D-12 Remont ul. Junoszy w Lublinie”). Pozostałe inwestycje są w trakcie uzgodnień, projektowania lub przygotowywane są do ogłoszenia przetargów. 

Wykonane analizy pokazały także, że w wyniku drastycznego wzrostu kosztów, obecnie nie jest możliwe przystąpienie do realizacji jednego z 41 wybranych projektów - wykonania bieżni lekkoatletycznej.

– Analizy i kosztorys przygotowane w momencie oceny projektu „D-66 Centrum Aktywności Sportowej (etap 3)” i kierowania go do głosowania wskazywały, że jest możliwe wykonanie bieżni za kwotę 350 tys. zł. Przygotowując procedurę przetargową, w tym roku wykonano aktualizację kosztów i okazało się, że najniższa przedstawiona oferta opiewa na 600 tys. zł. Biorąc pod uwagę to, że regulamin Budżetu Obywatelskiego wskazuje, że maksymalny koszt projektu dzielnicowego to 350 tys. zł, a wzrost wartości projektu byłby nie kilkuprocentowy a prawie dwukrotny, na chwilę obecną jesteśmy zmuszeni zawiesić realizację projektu – tłumaczy Dyrektor Piotr Choroś.

W podobnych przypadkach, dotyczących np. remontów dróg jest możliwość ograniczenia zakresu robót. W przypadku bieżni lekkoatletycznej dookoła boiska takiej możliwości nie ma. Jest to jedyna taka sytuacja związana z realizacją projektów BO napotkana w 2022 r.

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin realizowanych jest 41 projektów. Kwotę 12,5 mln zł rozdysponowano na 9 projektów ogólnomiejskich, w tym 6 „miękkich” oraz 32 projekty dzielnicowe. Swój głos oddało blisko 20 tysięcy mieszkańców Lublina.

Stan realizacji poszczególnych projektów na koniec kwietnia br.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych