W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin liderem partycypacji społecznej...

Lublin liderem partycypacji społecznej...
25.03.201411:35

Lublin od kilku lat konsekwentnie realizuje działania zachęcające mieszkańców do współdecydowania o przyszłości miasta i najbliższej okolicy. Potwierdzeniem skuteczności tego procesu jest certyfikat w zakresie partycypacji społecznej przyznany dziś Lublinowi, jako pierwszemu miastu w kraju, przez TÜV Rheinland Polska - lidera na rynku usług certyfikacyjnych i badawczych w Polsce.

"Certyfikat Systemu Zarządzania Partycypacyjnego w UM Lublin" został przyznany za wdrożenie standardów i procedur umożliwiających włączenie się mieszkańców w zarządzanie miastem. Dziś podczas odbywającej się w Lublinie konferencji pt. "Partycypacja społeczna w Lublinie. Aktywność Urzędu, Dzielnic i Mieszkańców" wyróżnienie z rąk Dyrektora jednostki certyfikacyjnej TUV Rheinland Polska Grzegorza Grabki odebrał Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

 



- To wyróżnienie dla całego miasta, osób aktywnych, Rad Dzielnic ale przede wszystkim mieszkańców, którzy chętnie włączają się w nasze działania i wspólnie chcą decydować o przyszłości Lublina. Dzisiejszy dzień potwierdza, że dzięki otwartości na opinie mieszkańców, wprowadzone rozwiązania i wdrażane narzędzia komunikacyjne, staliśmy się liderem budowania partycypacyjnego modelu zarządzania miastem podkreśla Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Urząd Miasta Lublin cyklicznie organizuje spotkania z mieszkańcami i prowadzi konsultacje społeczne najważniejszych miejskich projektów. Prezydent powołał blisko 20 ciał doradczych skupiających się na najważniejszych obszarach funkcjonowania Lublina. Uruchomione narzędzia pozwalają na szybką i efektywną komunikację z urzędem. Mieszkańcy mogą włączać się w proces decydowania o Lublinie korzystając m.in. ze skrzynki dialogu społecznego, czy zgłaszając usterki w przestrzeni miejskiej poprzez serwis Naprawmy to! Kontynuując wdrażanie nowoczesnych standardów zarządzania Urząd Miasta w Lublinie jako pierwszy w Polsce wprowadził System Zarządzania Partycypacyjnego.



- Ten certyfikat jest potwierdzeniem tego, że Lublin stawia na dialog, konsekwentnie dąży do porozumienia społecznego i wyzwalania aktywności społecznej. Stworzenie mechanizmów działania i stałe włączanie mieszkańców w procesy decydowania skutkuje tworzeniem zaufania w relacjach samorząd obywatele - uzasadnia Grzegorz Grabka dyrektor TUV.

Co roku w budżecie Miasta Lublin przeznaczał blisko 9 mln zł na inwestycje i remonty w dzielnicach. W 2014 pula środków wydatkowanych wspólnie z Radami Dzielnic wzrosła, sięgając blisko 19 mln zł. Dzięki aktywności Rad Dzielnic, które wskazują priorytety do realizacji w swoim najbliższym otoczeniu, miasto zrealizowało ponad 300 zadań, w tym m.in.: przebudowy i remonty dróg, chodników i schodów, budowy parkingów, budowy lub modernizacje placów zabaw oraz infrastruktury sportowej, zagospodarowanie skwerów i zieleni.

Od 3 lat wspólnie z Fundacją Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie realizowany jest Program Aktywności Samorządowej, którego celem jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiego systemu monitorowania usług publicznych w administracji samorządowej.





- Certyfikat jest efektem ciężkiej pracy przedstawicieli samorządu Miasta Lublin i organizacji pozarządowych mi.n. w ramach projektu "Lubelski system partycypacji społecznej" finansowanego ze środków szwajcarskich. Lublin jako pierwszy samorząd w Polsce otrzymuje Certyfikat Systemu Zarządzania Partycypacyjnego. To oczywiście duże wyróżnienie dla miasta ale również ogromne wyzwanie do dalszego doskonalenia zarządzania partycypacyjnego w Lublinie. Już dziś nasze miasto jest wzorem dla wielu innych samorządów. Osobiście mam nadzieję, że niedługo będziemy niekwestionowanym prymusem w obszarze włączania mieszkańców do procesu współdecydowania - mówi Paweł Prokop, prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich.

Miasto Lublin przystąpiło do prac nad wprowadzeniem nowych narzędzi włączenia mieszkańców we współdecydowanie o najbliższym otoczeniu. W marcu 2014 r. zakończyły się konsultacje z związane z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego oraz inicjatywy lokalnej. Trwa także dyskusja z mieszkańcami na temat przebudowy i remontu dróg w centrum miasta.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych