W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Na Starym Mieście jest coraz ładniej

Na Starym Mieście jest coraz ładniej
08.12.202208:50

Zakończono już prace budowlane, ogrodnicze i porządkowe na skwerze bł. ks. Antoniego Zawistowskiego. Urządzona na nowo przestrzeń między ulicami Misjonarską a Wyszyńskiego stała się przyjemnym miejscem odpoczynku. Pełen efekt prac będzie widoczny wiosną, kiedy zazielenią się trawniki, rabaty i krzewy.

– Dzięki wykonanym pracom skwer stał się kolejnym wyjątkowym miejscem na Starym Mieście. Projekt, który zrealizowano miał na celu przede wszystkim poprawę estetyki wizualnej miejsca, zapewnienie odpowiedniej komunikacji oraz stworzenie atrakcyjnej przestrzeni odpoczynku dla mieszkańców i turystów. Dzięki alejkom i nowym ławkom, miejsce to już w tej chwili stało się bardziej funkcjonalne. Zakończyliśmy również konsultacje dotyczące utworzenie kolejnych dwóch takich miejsc, przy ul. Długiej i Cyprysowej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Cały obszar skweru bł. ks. Antoniego Zawistowskiego przeszedł rekultywację i otrzymał nowe alejki i trawniki. Projekt Zielonego Budżetu zakładał wykonanie w tym miejscu nowych nawierzchni, montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia zieleni. Na skwerze pojawiły się nowe rośliny takie jak funkie i barwinki, które dobrano do wymagań siedliskowych tego terenu - mocno zacienionego. Około 70 białych hortensji po zakwitnięciu podkreśli ozdobną funkcję skweru, stanowiąc jasne tło dla miejsc odpoczynku. Przy alejkach powstały też dwa miejsca w formie niewielkich placyków, na które trafiło 5 stylizowanych ławek z oparciami. Na skwerze zaprojektowano także nowy układ alejek z ciemnobrązowego bruku. Istniejące schody zastąpione nowymi granitowymi stopnicami oraz alejką z nawierzchni przepuszczalnej. Pozostawiono zabytkową alejkę z płyt kamiennych prowadzącą do budynku przy ul. Wyszyńskiego 4. W miejscu starej pojawiła się nowa drewniana pergola.

Rewitalizacja skweru to efekt realizacji dwóch projektów Zielonego Budżetu z 2019 i 2022. Koszt przebudowy skweru wyniósł prawie 200 tys. zł.

Miasto zakończyło również drugi, ostatni etap konsultacji dotyczących opracowania dwóch koncepcji „Miejsc dla Ciebie” („Gaj nad skarpą” i „Skwer Marzeń”) w ramach piątej edycji Zielonego Budżetu. Efektem zakończonych konsultacji w temacie projektu zagospodarowania tego terenu jest ponad 40 złożonych uwag, z których większość uwzględniono. Te przyjęte do realizacji dotyczyły głównie zagadnień związanych z zielenią i wyposażeniem w meble. Z uwagi na wielkość obszaru i złożoność pomysłu, realizację projektu rozłożono na dwa lata – opracowanie dokumentacji projektowej w 2022 roku (co już wykonano) i realizację w kolejnym. Raport z konsultacji społecznych dostępny jest pod linkiem.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych