W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Propozycje zmian regulaminu Budżetu Obywatelskiego

Propozycje zmian regulaminu Budżetu Obywatelskiego
28.10.202212:46

Propozycje nowych zasad regulaminu X edycji Budżetu Obywatelskiego wypracowano w trakcie konsultacji społecznych. Najważniejszy z uwzględnionych postulatów dotyczy zwiększenia kwoty na projekty dzielnicowe do 400 tys. zł.

– Co roku przystępujemy do rozmów z mieszkańcami, w efekcie których dokonujemy modyfikacji regulaminu, dostosowując go do bieżących potrzeb. Ewentualne zmiany wprowadzamy zawsze po dyskusji, która pozwala na poznanie opinii i sugestii wszystkich uczestników Budżetu Obywatelskiego. Propozycje przyszłorocznych zmian, w tym zwiększenie kwoty przeznaczanej na projekty lokalne, wspiera poszczególne dzielnice Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Konsultacje nowej edycji Budżetu Obywatelskiej trwały do końca września 2022 roku. Okazją do bezpośredniej dyskusji było otwarte spotkanie z mieszkańcami, którzy zgłaszali także pisemne uwagi. W sumie do Urzędu Miasta Lublin wpłynęło 17 propozycji, z czego ponad połowę przyjęto w całości lub w części.

Ostatecznie projekt uchwały zmieniający regulamin Budżetu Obywatelskiego w Lublinie uwzględni propozycję zmiany maksymalnej puli środków na projekty dzielnicowe z 350 tys. na 400 tys. zł. Ideą wprowadzenia projektów dzielnicowych było zagwarantowanie realizacji w każdej z dzielnic miasta projektów dotyczących potrzeb wspólnot lokalnych, istotnych z ich punktu widzenia. Dlatego kolejna propozycja dotyczy zwiększenia kompetencji Zespołu oceniającego projekty, by mógł on zmienić kategorię zgłoszonego projektu z dzielnicowego na ogólnomiejski. Dla przykładu, w przypadku dzielnicy Zemborzyce jako projekty dzielnicowe zgłaszane są inwestycje dotyczące infrastruktury nad Zalewem Zemborzyckim, które mają znaczenie dla mieszkańców całego miasta. Cieszą się one dużym zainteresowaniem w głosowaniu, ale uniemożliwiają realizację lokalnych inwestycji, istotnych z punktu widzenia osób na co dzień mieszkających w tej dzielnicy. Mieszka tu relatywnie niewiele osób i bardzo trudno jest im wprowadzić projekt dzielnicowy, który musi konkurować z inwestycją atrakcyjną dla całego Lublina. Kompleksowa propozycja zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego zostanie przedstawiona Radzie Miasta Lublin.

Przypominamy, że pomysły realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać w 2 kategoriach: dzielnicowych i ogólnomiejskich. Dzielnicowe – czyli takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny i dotyczą budowy, przebudowy czy remontu. Ogólnomiejskie – dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Projekty ogólnomiejskie dzielimy na:  

  • nieinwestycyjne – tzw „miękkie” – nie przewidują realizacji inwestycji, mogą dotyczyć np.: organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł.
  • inwestycyjne, tzw „twarde" – są to projekty spełniające łącznie poniższe warunki: ich maksymalna wartość wynosi 1 mln zł i mają charakter wyłącznie inwestycyjny.

Raport z przebiegu konsultacji społecznych dotyczących zmian w Regulaminie Budżetu Obywatelskiego dostępny jest w Biuletynu Informacji Publicznej.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych