W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rady Dzielnic kończą kadencję

Rady Dzielnic kończą kadencję
22.02.202311:41

Dobiega końca obecna kadencja Rad Dzielnic Lublina. W ciągu czterech lat ich przedstawiciele odbyli ponad 1500 posiedzeń. Z rezerwy dedykowanej dzielnicom zgłoszono i zrealizowano w tym czasie ponad 860 zadań na łączną kwotę ponad 16,5 mln zł, a w bieżącym 2023 roku zaplanowano kolejne 4,5 mln zł.

– Dziękuję przedstawicielom Rad Dzielnic za czteroletnią pracę na rzecz Miasta i jego mieszkańców. Aktywizacja i integrowanie lokalnej społeczności to ich kluczowe zadanie pozwalające na budowanie odpowiedzialności za wspólnotę. By podkreślić jak ważnym elementem społeczności miasta są Rady, w 2021 roku rozpoczęliśmy projekt „Plan dla Dzielnic”, w który ich członkowie byli mocno zaangażowani – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Plan dla Dzielnic” to cykl spotkań, które mają wyznaczyć priorytety rozwojowe w poszczególnych dzielnicach w perspektywie najbliższych lat. Do tej pory odbyło się 13 spotkań, 9 spacerów i 6 warsztatów, które będą kontynuowane wiosną tego roku. Pierwsze efekty projektu to zrealizowane w 2022 roku usprawnienia i naprawy za ponad 1mln zł. Na kolejne wskazywane w ramach Planu dla Dzielnic zadania w 2023 r. zaplanowano 2,2 mln zł.

Dodatkowo w latach 2019-2022, tylko w ramach narzędzi partycypacyjnych, na działania w dzielnicach wydatkowano blisko 75 mln zł, a na rok 2023 zaplanowano na ten cel kolejne blisko 36 mln zł. Łączna wartość zadań realizowanych w dzielnicach w bieżącej kadencji samorządu (od 2018 r.) sięga już blisko 400 mln zł.

Na terenie Lublina funkcjonuje 27 dzielnic, które powstawały z inicjatywy mieszkańców na przestrzeni kilkunastu lat. Dzielnica jest jednostką pomocniczą miasta, kreuje i podejmuje inicjatywy we wszystkich sprawach dotyczących potrzeb zbiorowych mieszkańców. Rada Dzielnicy decyduje o przeznaczeniu środków z rezerwy celowej – specjalnie utworzonej w budżecie miasta na zadania zgłaszane przez jednostki pomocnicze – w wysokości 170 tys. zł na każdą z dzielnic (łącznie ponad 4,5 mln zł). To środki przeznaczane głównie na drobne prace remontowo-modernizacyjne, jak: remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, budowa placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty i modernizacja boisk i infrastruktury sportowej, doświetlenia ulic.

Obecna, mijająca kadencja Rad Dzielnic upływa 10 marca. Wybory do Rad Dzielnic odbędą się 5 marca.

Podczas wczorajszego (21 lutego) spotkania, z przedstawicielami Rad i Zarządów Dzielnic, Prezydent Miasta Lublin podziękował za ostatnie 4 lata pracy na rzecz Lublina. 

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych