W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spilno, znaczy wspólnie - nowa przestrzeń integracji i wsparcia

Spilno, znaczy wspólnie - nowa przestrzeń integracji i wsparcia
04.10.202209:38

Współpraca Miasta z UNICEF oraz kilkoma lubelskimi organizacjami pozarządowymi zaowocuje uruchomieniem w najbliższych tygodniach nowej przestrzeni działań na rzecz integracji dzieci i młodzieży. Spilno Lublin będzie miejscem pełnym wsparcia, zabawy i nauki dla mieszkańców Lublina z Polski i z Ukrainy. Otwarcie planowane jest w drugiej połowie października.

– W Lublinie pracujemy najlepiej, kiedy łączymy kompetencje i potencjały. Tak właśnie jest w przypadku organizacji pozarządowych, które zdecydowały przystąpić do konkursu na realizację Spilno w ramach konsorcjum. Taki zespół to gwarancja powodzenia – tworzą go organizacje z doświadczeniem w zakresie integracji migrantów i społeczności lokalnej, wsparcia osób w trudnej sytuacji, pracy z dziećmi i młodzieżą oraz animacji społecznej i kulturalnej. Dzięki współpracy z nimi mamy pewność, że Spilno spełnia wszelkie wytyczne i założenia zarówno Miasta Lublin, jak i UNICEF, a także jest bardzo mocno osadzone w naszym lubelskim kontekście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.


Spilno Lublin jest efektem wspólnej pracy lubelskich organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Homo Faber, Fundacji 5Medium, Fundacji Sempre a Frente i Stowarzyszenia Bona Fides. Wszystkie podjęte działania finansowane są przez Miasto Lublin ze środków UNICEF-u. Spilno Lublin to miejsce stworzone specjalnie z myślą o potrzebach młodych osób z Ukrainy, ich polskich kolegów i koleżanek, a także rodziców i opiekunów. W specjalnie przygotowanej przestrzeni działać będzie system wsparcia, obejmujący między innymi aspekty psychologiczne, psychospołeczne czy prawne, a także szereg aktywności ułatwiających integrację i wspólne działania społeczności lokalnej. UNICEF, Miasto Lublin i organizacje pozarządowe tworzące Spilno Lublin pracować będą na rzecz włączania społeczności polskiej i ukraińskiej w budowanie programu i oferty miejsca.

Siedziba inicjatywy zlokalizowana będzie w Hali Globus, gdzie obecnie trwają prace adaptacyjne. Ich zakończenie, a tym samym otwarcie nowego miejsca spotkań i rozpoczęcie działalności planowane jest na drugą połowę października. Do tego czasu wszystkie zaangażowane w przedsięwzięcie organizacje działają w swoich siedzibach, zapraszając młode osoby do udziału w warsztatach i spotkaniach.

Już teraz, w ramach Spilno Lublin organizowane są spotkania mające na celu wsparcie, integrację i miłe spędzenie czasu. W dniach 17-18 września w siedzibie Fundacji 5Medium odbyły się warsztaty dla kobiet Makramowe drzewo. Natomiast Fundacja Sempre a Frente zabrała dzieci i młodzież na Lasoterapię, czyli terapeutyczno-survivalowy spacer w lubelskiej Dąbrowie.

UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, utworzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1946 roku, by zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach zniszczonych przez II wojnę światową. Od tamtej pory UNICEF wspiera dzieci i ich matki w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi czy katastrofami naturalnymi, zaś od ataku Rosji na Ukrainę wspiera polskie miasta w niesieniu adekwatnej pomocy osobom uciekającym z Ukrainy. Spilno Lublin jest jednym z elementów szerszego programu działań realizowanych w naszym mieście dzięki wsparciu UNICEF.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych