W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystartowała IX edycja Budżetu Obywatelskiego

Wystartowała IX edycja Budżetu Obywatelskiego
07.03.202213:36

Rusza IX edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. Termin składania wniosków mija 31 marca. W tym roku do rozdysponowania na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe jest łącznie ponad 14 mln zł.

– Budżet Obywatelski to narzędzie partycypacyjne, które umożliwia poprawę jakości życia w najbliższej okolicy poprzez umożliwienie decydowania o niej lokalnej społeczności. Po raz dziewiąty uruchamiamy proces, który pozwala mieszkańcom rozstrzygnąć, na jakie cele przekazać miejskie fundusze gwarantowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zachęcam do udziału zarówno poprzez zgłaszanie projektów, ale także ich ocenę podczas głosowania. Czekamy na nowe pomysły mieszkańców, które mają szansę na realizację w 2023 roku – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekty można składać poprzez formularz online znajdujący się na stronie decyduje.lublin.eu w zakładce Budżet Obywatelski, za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, na papierowych formularzach, w Biurach Obsługi Mieszkańców. Ze względu na sytuację epidemiczną rekomendowany jest formularz elektroniczny. Ważnym załącznikiem do projektu jest lista osób co najmniej 2 osób popierających go, przy czym jedną z nich jest sam autor lub autorka. W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma.

Niezmiennie, złożone projekty klasyfikowane są w dwóch kategoriach: dzielnicowe i ogólnomiejskie.

  • dzielnicowe – czyli takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich wartość nie może przekroczyć 350 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu.
  • ogólnomiejskie – dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Projekty ogólnomiejskie dzielą się na:
  • nieinwestycyjne – tzw. „miękkie”, które nie przewidują realizacji inwestycji, czyli dotyczą np.: organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł.
  • inwestycyjne – tzw „twarde", są to projekty o zasięgu oddziaływania wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł. Może obejmować maksymalnie 2 zadania inwestycyjne, przez co rozumie się przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym, zarówno pod względem lokalizacji jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Np. remont 2 sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont 2 ulic w różnych lokalizacjach, to już 2 odrębne zadania. Zgłoszony pomysł nie może zakładać stworzenia wyłącznie dokumentacji.

Na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce IX edycja znajduje się aktualny Regulamin Budżetu Obywatelskiego oraz Cennik miejski. Zawiera on orientacyjne koszty rzeczy i prac wykonywanych w mieście oszacowane na podstawie podobnych realizacji w poprzednim roku. Może on być pomocny w trakcie tworzenia projektów do Budżetu Obywatelskiego, z zastrzeżeniem, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz warunków rynkowych.

Autorzy mogą uzyskać pomoc przy pisaniu wniosku w Biurze Partycypacji Społecznej dzwoniąc na numer tel. 81 466 19 00 lub pisząc na adres mail . Ponadto, planowane są otwarte spotkania konsultacyjne w terminach: 16 marca i 28 marca o godz 17.00. Odbędą się w formule online, a linki do nich zostaną udostępnione na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski w dniach spotkań.

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych