W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Znamy rekomendacje Europejskiego Panelu Miejskiego dotyczące przyszłości polityki migracyjnej Europy

Znamy rekomendacje Europejskiego Panelu Miejskiego dotyczące przyszłości polityki migracyjnej Europy
10.12.201814:37

W sobotę, 8 grudnia 2018r. , odbył się zorganizowany we współpacy z EUROCITIES i Komisją Europejską w ramach inicjatywy #Cities4Europe Europejski Panel Miejski pt. "Jaka powinna być polityka migracyjna Europy?". Grupa panelistów i panelistek spotkała się  z ekspertami i ekspertkami, a następnie pracowała nad rekoemndacjami, które przedstawione zostaną podczas Szczytu Prezydentów Miast w marcu 2019r.

Panel podzielony został na część edukacyjną i warsztatową, po których miało miejsce głosowanie nad trzema ostatecznymi rekomendacjami.

W części edukacyjnej wystąpili:

  1. Bartłomiej Balcerzyk, Szef działu Komunikacji i Informacji w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce
  2. Aleksandra Olejnik, Doradczyni ds. polityk EUROCITIES
  3. Wiktoria Herun, główna specjalistka z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin
  4. Tomasz Sieniow, Prezes Zarządu Fundacji Instytut na Rzecz Państwa Prawa
  5. Assef Salloom, właściciel Edukacyjnej sali zabaw "Mały Kopernik"

Końcowym rezultatem prac było wyłonienie trzech rekomendacji:

  1. Budowanie świadomości na temat migracji u obywateli Unii Europejskiej oraz cudzoziemców poprzez działania edukacyjne dla dzieci i dorosłych
  2. Uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i zwiększenie efektywności i skuteczności weryfikacji tożsamości osób wjeżdżających na teren Unii Europejskiej celem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Unii Europejskiej
  3. Wsparcie Unii Europejskiej dla państw członkowskich w zapewnieniu kompleksowej, bezpłatnej nauki języka, integracji społecznej, znalezieniu pracy, lokali mieszkalnych wśród mieszkańców danego miasta (bez tworzenia enklaw) i bezpłatna, dobrze dostępna pomoc prawna na poziomie lokalnym i regionalnym.

Głos mieszkańców i mieszkanek Lublina, tak jak wszystkie pozostałe rekomendacje z paneli obywatelskich, które odbywają się w 20 europejskich miastach do końca lutego 2019 roku, zaprezentowany zostanie na drugim Szczycie Prezydentów Miast poświęconym przyszłości Europy w dniach 20 i 21 marca 2019r. W szczycie, który odbędzie się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, weźmie udział ponad 100 polityków i polityczek miejskich oraz osoby reprezentujące EUROCITIES i Komisję Europejską.

Europejski Panel Miejski w Lublinie organizacyjnie wspierała Lubelska Grupa Badawcza.

Pliki do pobrania

Facebook Obywatelski Lublin

NGO.PL - portal ogranizacji pozarządowych