W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak założyć ogród społeczny w Lublinie?

Jak założyć ogród społeczny w Lublinie?

Jak założyć ogród społeczny w Lublinie?

Grupa osób z Liderem lub Liderką
Ogród społeczny to przede wszystkim ludzie, zatem budowanie go należy zacząć od znalezienia nieformalnej grupy osób, która będzie koordynować funkcjonowanie ogrodu i współpracować z Biurem Partycypacji Społecznej. Grupę Inicjatywną na początek powinno tworzyć minimum 3 osoby – Lider lub Liderka i dwie pozostałe osoby. Ogród społeczny może również założyć placówka edukacyjna, instytucja kultury lub organizacja pozarządowa.

para ogrodników

Wybór miejsca
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest znalezienie działki miejskiej blisko miejsca zamieszkania, z dala od drogi. W przypadku uprawy warzyw zalecane jest stanowisko ciepłe i słoneczne. Proponowane umiejscowienie ogrodu społecznego musi zostać ocenione przez odpowiednie komórki Urzędu Miasta Lublin pod kątem prawa własności, występujących ograniczeń, m.in. przebiegu planowanych sieci lub infrastruktury drogowej, przeznaczenia terenu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i planowanych inwestycji. W przypadku braku pomysłu na lokalizacje ogrodu można zgłosić się do Biura Partycypacji Społecznej, gdzie wspólnie poszukamy najbardziej optymalnego rozwiązania.

Możliwe jest również założenie ogrodu społecznego na działce prywatnej (spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota) pod warunkiem uzyskania zgody właściciela, która będzie stanowiła załącznik do podpisanego przez Lidera lub Liderkę z Biurem Partycypacji Społecznej porozumienia o współpracy.

Formalności
Lider lub Liderka Grupy Inicjatywnej kontaktuję się z Biurem Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 63 lub e-mail: ) w celu zawarcia Porozumienia o współpracę i podpisania deklaracji przystąpienia do ogrodu społecznego. W przypadku działek miejskich zawarcie Porozumienia jest jednoznaczne z nieodpłatnym przekazaniem terenu Grupie Inicjatywnej. W Biurze, jeśli jest taka potrzeba, można uzyskać profesjonalne wsparcie w opracowaniu projektu urządzenia ogrodu i doboru roślin. Wszelkie szczegóły, zasady i obowiązki wynikające z prowadzenia ogrodu społecznego określone zostały w Regulaminie ogrodów społecznych. Założyciele nadadzą swoim ogrodom indywidualne nazwy i opracują zasady działania, współpracy, podziału obowiązków i plonów.

Korzyści
Ogrody społeczne to ciekawa alternatywa dla rodzinnych ogrodów działkowych, propozycja dla mieszkańców miasta, który nie mając własnego gruntu czują potrzebę kontaktu z naturą poprzez uprawę roślin. Aktywne obcowanie z roślinami i ich pielęgnacja uwalnia od napięcia i stresu, zapewnia spokój i działa kojąco. Zakładając ogród społeczny buduje się przede wszystkim więzi społeczne wśród lokalnej społeczności, angażując w działanie dzieci, młodzież i osoby starsze. Miasto udostępnia swoje grunty nieodpłatnie a koszty budowy i bieżącego utrzymania ogrodu są po stronie mieszkańców. Możliwe są oczywiście różne formy wsparcia działalności ogrodów społecznych z miejskich programów takich jak rezerwa celowa dla dzielnicy, inicjatywa lokalna czy budżet obywatelski.
W przestrzeni ogrodów społecznych planujemy w przyszłości organizować zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, promocji zdrowego stylu życia w poszanowaniu dla natury i bioróżnorodności a także wspierać ich twórców fachowym doradztwem, szkoleniami oraz roślinami i materiałami ogrodniczymi od sponsorów.