W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jeszcze jest czas na zielone pomysły

Jeszcze jest czas na zielone pomysły
04.11.202109:48

Do 7 listopada czekamy na pomysły mieszkańców dotyczące tworzenia w Lublinie zielonych zakątków. Tematem przewodnim tegorocznej, piątej edycji Zielonego Budżetu są mini-parki, mini-skwerki i parki kieszonkowe w najbliższym otoczeniu, zaprojektowane pod kątem oczekiwań użytkowników. Kwota przeznaczona na ich realizację to 2 mln zł.

– W nowej odsłonie Zielonego Budżetu wprowadziliśmy zmiany, które mają usprawnić składanie propozycji i wykonywanie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców. Uprościliśmy proces naboru i oceny, jednocześnie zwiększając udział mieszkańców w procesie tworzenia nowych miejsc. Złożenie propozycji nie wymaga już opracowywania gotowego projektu. To mieszkańcy przy współpracy ze specjalistami stworzą projekty koncepcyjne. W nowej formule pojawiła się też zmiana dotycząca okresu realizacji, który w przypadku bardziej złożonych zadań będzie mógł trwać dwa lata. Mamy nadzieję, że te ułatwienia przełożą się na wzrost liczby pomysłów, co zaowocuje pojawieniem się w naszym mieście przyjaznych i nowocześnie zaaranżowanych przestrzeni. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania swoich projektów i wspólnego urządzania zielonych przestrzeni Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wnioski przyjmowane są elektronicznie, poprzez formularz dostępny na stronie: decyduje.lublin.eu. W formularzu należy wskazać lokalizację i dołączyć opis proponowanego założenia ogrodniczego, określając jego przyszłych użytkowników i ich potrzeby dotyczące odpoczynku wśród zieleni. Opis można rozwinąć poprzez wskazanie powiązań tego miejsca np. z historią Lublina, czy patronem ulicy i ewentualnie załączyć źródło inspiracji, rysunki, pomysły, itp. Do końca roku zakończy się ocena formalna wniosków, a na początku 2022 ocena merytoryczna. Wówczas nastąpi ogłoszenie zwycięskich pomysłów.

Szczegółowych informacji na temat zasad V edycji Zielonego Budżetu udziela Biuro Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 86, maz@lublin.eu) oraz Biuro Partycypacji Społecznej (zielony@lublin.eu).

 

Miasto Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło Zielony Budżet. Przez cztery edycje zrealizowano ponad 70 projektów. Zielony budżet jest częścią budżetu miasta, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Pomysły do Zielonego Budżetu mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.