W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin uczestnikiem konwencji Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin

Lublin uczestnikiem konwencji Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin
21.07.202213:18

Lublin, jako jedyne miasto w Polsce, uczestniczył w konwencji Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin. Międzynarodowe spotkanie dotyczyło rozwiązań podejmowanych przez samorządy państw europejskich na rzecz rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, zaprezentowała doświadczenia Lublina w obszarze polityki społecznej i wparcia rodzin, szczególnie w ramach Programu Rodzina Trzy Plus.

– Od lat wspieramy lubelskie duże rodziny, doceniając ich znaczącą rolę w budowaniu lokalnej wspólnoty, kultury czy współodpowiedzialności społecznej. W tym procesie niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy Miastem, organizacjami pozarządowymi, biznesem oraz rodzinami. W tym obszarze Lublin ma dużo do zaprezentowania, również na forum europejskim. W tym roku obchodzimy m.in. jubileusz 10-lecia lubelskiego programu na rzecz dużych rodzin Rodzina Trzy Plus, który jest przykładem tego jak lokalna inicjatywa może się stać inspiracją do długofalowych i pozytywnych zmian – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Społecznych.

3. edycja wydarzenia, w tym roku pn.: Europejska Sieć Gmin Przyjaznych Rodzinie. Budowanie miast sprzyjających integracji rodzin, miała formułę online i była okazją do zaprezentowania dobrych praktyk z zakresu polityki rodzinnej oraz wymiany doświadczeń przez przedstawicieli krajów europejskich. Podczas konwencji uczestnicy reprezentujący Irlandię, Hiszpanię, Włochy i Portugalię omawiali oraz prezentowali aktualne działania w obszarze polityki rodzinnej, ze szczególnym uwzględnieniem dużych rodzin.

Lublin, jako jedyne polskie miasto, przedstawił działania realizowane w tym zakresie w ostatniej dekadzie. Przedstawiciele Miasta podsumowali m.in. 10-lecie Programu Rodzina Trzy Plus, które przypada w 2022 roku. Za jego wdrożenie Lublin uhonorowano w 2015 r. Europejską Nagrodą Sektora Publicznego (EPSA) i przyznaniem Certyfikatu Dobrych Praktyk. Program to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć na terenie województwa lubelskiego, a także w Polsce.

Europejską Konfederację Dużych Rodzin (ELFAC) formalnie utworzono w 2004 roku, skupiając Stowarzyszenia Dużych Rodzin w całej Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 60 milionów obywateli europejskich należących do prawie 9 milionów rodzin wielodzietnych. Od lipca 2021 r. posiada status konsultacyjny w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). Jej celem jest reprezentowanie interesów społecznych i ekonomicznych rodzin z dziećmi w ogólności, a rodzin wielodzietnych w szczególności, jako najwłaściwszego środowiska do wychowywania dzieci, integrowanie ich ze społeczeństwem oraz zapewnianie wzajemnego wsparcia i solidarności między pokoleniami, a także promowanie, rozwój i jedność ruchu dużych organizacji rodzinnych.

Konwencja odbyła się 21 lipca 2022 r.
 

Pliki do pobrania