W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Ciągle pada...a ja chodzę nie przejmując się ulewą..."

"Ciągle pada...a ja chodzę nie przejmując się ulewą..."
15.06.202309:45

Niepewna pogoda, a w końcu ulewny deszcz nie odstraszyły seniorów, którzy zdecydowali się spędzić środę na poznawaniu tajemnic Lublina z Przewodniczkami Inspiracji. Z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o dawnym mieście, kolejnych etapach jego rozwoju i postaciach z nim związanych. Czy Kazimierz Wielki faktycznie bywał w Lublinie, który król szczególnie sobie upodobał nasze miasto, kim była niesławnej pamięci Jadzia - podpalaczka? Kto podpisywał swoje wczesne utwory jako "Jan w oleju", bo mieszkał na ul. Olejnej? Czemu mówiono, że Żydzi z ul. Krawieckiej żyją z powietrza? To tylko niektóre pytania, na jakie uzyskaliśmy odpowiedź podczas przedpołudniowego spaceru.

Po południu, podczas kolejnej wycieczki, dowiedzieliśmy się, czym była i gdzie się znajdowała sucha fosa, dlaczego Lublin to miasto dwóch katedr oraz jakiej rozrywki szukali szlachcice przyjeżdżający do Lublina na sądy. Mimo rzęsistego deszczu, seniorzy wytrwali do końca i rozeszli się z poczuciem rozbudzonej ciekawości.