W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekty na rzecz społeczności romskiej

Projekty na rzecz społeczności romskiej

Projekty na rzecz społeczności romskiej

Gmina Lublin od wielu lat korzysta z rządowego programu finansowego mającego na celu wspieranie rozwoju i wzmacnianie procesów integracji międzykulturowej społeczności romskiej i nieromskiej. Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin nieprzerwanie od 2018 roku realizuje cykl konferencji na rzecz Romów.

Organizowane od 5 lat konferencje potwierdzają fakt, że istnieje ogromna potrzeba dyskusji i wzajemnej inspiracji w zakresie skutecznych działań prowadzących do szerokiej współpracy z przedstawicielami społeczności romskiej, w tym osiągnięcia wzrostu odsetka dzieci kończących poszczególne szczeble edukacji, innych form wsparcia oraz przełamywania stereotypów. Organizowane spotkania zebrały bardzo pozytywne oceny zarówno uczestników, jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stały się także ważnym forum wymiany doświadczeń i praktyk samorządowych w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży narodowości romskiej, specyficznych problemów edukacyjnych tej grupy oraz sposobów radzenia sobie z nimi.

Realizacja zadań odbywa się we współpracy z przedstawicielami lokalnej organizacji romskiej Stowarzyszenia ROM - prezesem Stowarzyszenia Panem Bogdanem Szczerbą  oraz wiceprezeską Panią Dorotą Szczepańską.