W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Fundacja tu obok zaprasza do udziału w nowym autorskim projekcie Magdaleny Łuczyn

Fundacja tu obok zaprasza do udziału w nowym autorskim projekcie Magdaleny Łuczyn
30.09.202109:29

#tu_obok na Kośminku to cykl przyjaznych spacerów i prezentacji z mnóstwem opowieści o dzielnicy, adresowanych do mieszkańców dzielnicy i osób, które chcą poznać tę część miasta. Spacery rozpoczną się już w najbliższą sobotę i niedzielę (2 i 3 października) o godz. 15.00. Zbiórka przy pawilonie LSS „Społem” przy ul. Lotniczej 9, planowany czas: około 2 godzin, koniec: obok kościoła pw. Św. Maksymiliana Kolbego. Część trasy przebiega wzdłuż rzeki, niezbędne są zatem odpowiednie buty i ubranie. Spacer odbędzie się niezależnie od pogody. (Dojazd z centrum: przystanek MPK przy kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego, autobusy/trolejbusy numer: 7,14,16,55,153,156,161). Oprowadzać i opowiadać będzie Magdalena Łuczyn, która prowadzi na Facebooku profil Spacery z Magdą Łuczyn. Jako Przewodnik Inspiracji odkrywała już tajemnice Bronowic i Śródmieścia. Tej jesieni przyszła kolej na Kośminek.

Dlaczego Kośminek?

Bo – jak mówi Magda – to wyjątkowa dzielnica. Począwszy od nazwy, która pochodzi od nazwiska przedsiębiorcy Michała Kośmińskiego. Historia Kośminka to jednocześnie historia rozwoju przemysłowego Lublina. Tu każda ulica zasługuje na własną opowieść. Tu też wiele miejsc do dzisiaj nosi ślady dawnych tajemnic. To właśnie na Kośminku zostały ukryte dwa wielkie obrazy Jana Matejki. Po wybuchu drugiej wojny światowej cenne przedmioty, dzieła sztuki, stawały się łatwym łupem dla Niemców. Dlatego już we wrześniu 1939 roku potajemnie przewieziono z Warszawy dwa obrazy Matejki: "Bitwę pod Grunwaldem" oraz "Kazanie Skargi". Jak to się stało, że obrazy trafiły na Kośminek, gdzie były przechowywane i kto stał za tą śmiałą akcją?"

Ciąg dalszy tej opowieści będzie na spacerze.

Spacer jest dostępny dla osób o obniżonej mobilności. Osoby o szczególnych potrzebach proszone są o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne należy stosować się do obowiązujących zaleceń.

Magdalena Łuczyn z wykształcenia filozofka, jednym z jej zamiłowań jest myszkowanie po mieście. Od ponad dziesięciu lat eksploruje zakamarki Lublina, pokazując je też osobom podzielającym jej pasję. Podczas spacerów opowiada o historii miejsc i ich mieszkańców, sypiąc przeróżnymi anegdotami. Prowadzi swoją stronę na Facebooku: @spaceryzmagda.

Zapraszają serdecznie:

Magdalena Łuczyn, koordynatorka merytoryczna projektu, 517 825 515 i Marta Kurowska, prezeska fundacji tu obok, 603 123 402

#tu_obok na Kośminku to autorski  projekt Magdaleny Łuczyn realizowany w fundacji tu obok przy wsparciu finansowym Miasta Lublin. Obejmuje cykl przyjaznych spacerów po Kośminku i jego zakamarkach. Kolejne spacery zaplanowane na 16, 17 i 24 października będą zaczynać  się o 15.00.

UWAGA: Sobotni spacer 16 października będzie tłumaczony na język migowy (PJM) przez Magdalenę Gach. Na listopad zaplanowane są spotkania z prezentacjami adresowane do osób, które nie będą mogły wziąć udziału w spacerach. O terminach będziemy na bieżąco informować na facebooku fundacji tu obok. Spacer jest dostępny dla osób o obniżonej mobilności. Osoby o szczególnych potrzebach proszone są o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z dobrowolnym udostępnieniem danych osobowych w postaci wizerunku utrwalonego podczas wydarzenia.