W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jesienna oferta wydarzeń dla seniorów

Jesienna oferta wydarzeń dla seniorów
22.09.202113:35

W najbliższych tygodniach na lubelskich seniorów czekają koncerty, wystawy, spektakle muzyczno-kabaretowe, warsztaty kulinarne, artystyczne i wokalne. Dzięki współpracy ze Strażą Miejską odbędą się prelekcje dotyczące bezpieczeństwa oraz utrudnień, z którymi spotykają się osoby starsze w codziennym życiu. To elementy oferty jesiennych wydarzeń i zajęć skierowanych do mieszkańców w wieku senioralnym przygotowanej przez Miasto Lublin.

– Jesienią przypadają dwa ważne święta senioralne. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, zaś 20 października Europejski Dzień Seniora. Jest to zatem doskonały moment, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzeby seniorów w różnych sferach życia społecznego, a także zaprezentować liczne działania, które są im dedykowane. Poprzez jesienne wydarzenia będziemy promować wśród najstarszych mieszkańców Lublina aktywność w wielu wymiarach - począwszy od sfery artystycznej, poprzez kulinaria, aż po kwestie prozdrowotne, ekologię i bezpieczeństwo. Liczymy na to, że dzięki temu nasi seniorzy będą mieli szansę na rozwój swoich pasji, zainteresowań i poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim na spotkania i ciekawe rozmowy. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza w kontekście tak trudnego dla seniorów okresu izolacji i dystansu społecznego – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

W ramach cyklu jesiennych inicjatyw Miasto Lublin zaplanowało między innymi prelekcje poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Spotkania te będą prowadzili przedstawiciele Straży Miejskiej Miasta Lublin, którzy aktywnie włączyli się w organizację jesiennych zajęć i współpracę z lubelskimi seniorami.

– Działalność Straży Miejskiej to szerokie spektrum spraw, wśród których interwencje związane z ruchem drogowym to tylko wąski wycinek. Dlatego podczas zaplanowanych spotkań z seniorami przeprowadzimy cykl zajęć profilaktycznych, który będzie obejmował obszary tematyczne z zakresu ekologii, m. in. smogu, spalania odpadów, użytkowania pieców co. Opowiemy również o kwestiach związanych z parkowaniem, ulicznym handlem czy uciążliwymi sąsiadami. Część zajęć poświęcimy problemowi przemocy w rodzinie i bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania. Liczymy na to, że podczas spotkań seniorzy podzielą się z nami informacjami o napotykanych w przestrzeni miejskiej problemach i utrudnieniach, którym będziemy starali się przeciwdziałać – mówi Jacek Kucharczyk, Komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.

W załączniku znajduje się szczegółowy harmonogram jesiennej oferty wydarzeń dla seniorów.

Pliki do pobrania