W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Józefa Kunicka upamiętniona

Józefa Kunicka upamiętniona
27.06.201813:03

Uroczyste odsłonięcie tabliczki upamiętniającej dokonania Józefy Kunickiej - działaczki społecznej związanej z Lublinem,  miało miejsce w dniu 26 czerwca o godz. 12.00 na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego w Lublinie przy ul. Lipowej 16.

Upamiętnienie Kunickiej to efekt ubiegłorocznego wydarzenia „Lublin Inspiruje Kobiety – Kobiety Inspirują Lublin”, zorganizowanego przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka przy współpracy z Forum Kobiet Lublina, podczas którego zostały zaprezentowane sylwetki kobiet, współtworzacych historię naszego miasta. We wtorkowej uroczystości uczestniczyli:  członkowie rodziny Kunickich,  cioteczni wnukowie: pani Waleria Misiewicz; pan Marek Kunicki-Goldfinger i pan Jerzy Jakub Kunicki-Goldfinger z córkami. Osobę Józefy Kunickiej, jej biografię i najważniejsze osiągnięcia społeczne przybliżyła Pani Magdalena Długosz z Instytu Kulturoznawstwa Uniwersyttu Miarii Curie-Skłodowskiej. Swoimi refleksjami nt. wkładu i zaangażowania Józefy Kunickiej w rozwój naszego miasta podzieliła się Pani Prezydent Monika Lipińska, Przewodnicząca Forum Kobiet Lublina. W spotkaniu wzięli udział również dziennikarze, m.in. red. Małgorzata Domagała z Gazety Wyborczej, inicjatorka upamiętnienia osoby Kunickiej oraz red. Katarzyna Michalak z Radia Lublin, autorka reportażu multimedialneego „Wlublinwzięte” o kobietach, które zmieniały oblicze dawnego Lublina.

Józefa Kunicka - działaczka społeczna, przykład kobiety, która wpisała się wielkimi literami w historię naszego miasta. Urodzona w Żytomierzu na Wołyniu. Ukończyła kursy pedagogiczne w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka w Prywatnej Żeńskiej Szkole Handlowej W. Kunickiego przy ul. G.Narutowicza. Była związana z Lubelskim Towarzystwem Szerzenia Oświaty „Światło” walczącym m.in.o równouprawnienie i emancypację kobiet. Działała w Towarzystwie Higienicznym, popularyzującym higienę i wiedzę przyrodniczą wśród lublinian. Organizowała kursy dla analfabetów. W okresie międzywojennym trzykrotnie wybierana do Rady Miejskiej w Lublinie; zaangażowana w prace Komisji Powszechnego Nauczania. Opracowała statut obowiązku szkolnego.