W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Kompleksowa opieka domowa” - innowacyjny miejski projekt z unijnym dofinansowaniem

„Kompleksowa opieka domowa” - innowacyjny miejski projekt z unijnym dofinansowaniem
04.11.202111:37

Wsparcie w codziennych czynnościach dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów to tylko niektóre z innowacyjnych działań zaplanowanych do realizacji w ramach miejskiego projektu „Kompleksowej opieki domowej”. Łączna wartość projektu to blisko 6,7 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 5,6 mln zł. W przyszłym roku z przewidzianych w projekcie form pomocy skorzysta 150 niesamodzielnych mieszkańców Lublina.

– Rozwijanie przyjaznej, dostępnej, a zarazem nowoczesnej sieci usług społecznych skierowanej do seniorów i osób z niepełnosprawnościami już od kilku lat stanowi dla nas priorytet. Projektując nowe rozwiązania zawsze pytamy mieszkańców o to, czego jeszcze w naszym mieście brakuje, które obszary wymagają naszej uwagi. Nie boimy się wyzwań i wprowadzania nowych rozwiązań, czego przykładem jest, działający już od kilku lat, lubelski system teleopieki, czy uruchomione niedawno ośrodki rehabilitacyjno-terapeutyczne, łączące formuły pobytu dziennego z pobytem całodobowym. Tym bardziej cieszy nas informacja o przyznaniu naszemu projektowi „Kompleksowa opieka domowa” dofinansowania ze środków europejskich. Przygotowując go koncentrowaliśmy się na stworzeniu naszym mieszkańcom możliwości do jak najdłuższego i jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w dotychczasowym otoczeniu, w warunkach domowych, wśród rodziny i osób bliskich, bez konieczności korzystania z oferty placówek całodobowych. Co istotne, nowe usługi, będą nieodpłatne, a tym samym bardziej dostępne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Projekt „Kompleksowa opieka domowa” przewiduje realizację następujących usług społecznych:

  • usługi domowej opieki wspierającej, obejmującej pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zaspokajaniu podstawowych potrzeb, przykładowo takich jak zakupy, czy przygotowanie posiłków;
  • wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych poprzez usługi domowej opieki wytchnieniowej w formule dziennej i nocnej, umożliwiające osobom sprawującym opiekę załatwienie własnych spraw, ale także odpoczynek;
  • usługi wspomagające obejmujące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, pomoc w drobnych naprawach, a także transport.

Realizatorem zaplanowanych działań będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu i warunków korzystania z nowych usług społecznych będą wkrótce dostępne w siedzibie ośrodka przy ul. Koryznowej 2 d, pod numerem telefonu: 81 466 53 00 oraz na stronie internetowej www.mopr.lublin.eu.

– W ramach projektu zaplanowaliśmy do realizacji dodatkowy pakiet usług wspomagających niesamodzielnych mieszkańców, a obejmujący nieodpłatne usługi fryzjerskie, kosmetyczne, pomoc w drobnych naprawach, czy usługi transportowe. Dla większości z nas są one powszechnie dostępne, niestety dla wielu osób, w szczególności w wieku senioralnym, jak również osób z niepełnosprawnościami, są bardzo często nieosiągalne. Chcemy, aby wszystkie projektowane usługi społeczne zostały udostępnione z początkiem przyszłego roku. O poszczególnych etapach realizacji „Kompleksowej opieki domowej”, jak i procesie kwalifikacji odbiorców usług będziemy informowali na bieżąco – mówi Katarzyna Fus, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

3 listopada 2021, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin podpisali umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Kompleksowa opieka domowa”. Łączna wartość projektu to 6 691 080 zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych 5 687 418 zł, natomiast wkład własny Miasta Lublin to kwota 1 003 662 zł. Na działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami, takie jak prowadzenie placówek i ośrodków wsparcia, rozwój systemu usług społecznych czy bezpośrednia, indywidualna pomoc finansowa, Miasto Lublin przeznacza corocznie około 170 mln zł.