W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konferencja edukacyjna „Społeczność romska – tradycja i współczesność” - podsumowanie

Konferencja edukacyjna „Społeczność romska – tradycja i współczesność” - podsumowanie
26.09.202211:08

W piątek, 23 września w Lublinie odbyła się konferencja edukacyjna „Społeczność romska – tradycja i współczesność”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania „Konferencja edukacyjna: Społeczność romska – tradycja i współczesność – edycja IV i Dni Kultury Romskiej” z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z „Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.

Samorządowcy, specjaliści z zakresu pedagogiki, asystenci edukacji romskiej, edukatorzy i duszpasterze spotkali się w Lublinie, żeby rozmawiać o wyzwaniach, rozwiązaniach i dobrych praktykach w zakresie nauczania dzieci pochodzenia romskiego. Spotkania odbywają się w Lublinie od 4 lat i stanowią świetną okazję do rozmów między uczestnikami, a także do wymiany doświadczeń. Główną ideą konferencji jest dyskusja na temat praktycznych rozwiązań w zakresie integracji i edukacji dzieci romskich w Polsce oraz współpracy z mniejszością romską. To właśnie zagadnienia związane z edukacją i opieką nad dziećmi są najskuteczniejszym narzędziem porozumienia w tą społecznością.

W spotkaniu wzięli udział reprezentanci społeczności romskiej, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, instytucji społecznych i placówek oświatowych z całej Polski oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród prelegentów znaleźli się asystenci edukacji romskiej (AER) i działacze z Bydgoszczy, Maszkowic, Szczecinka, Pabianic, Wałbrzycha, a także duszpasterze mniejszości romskiej ze Słowacji oraz Polski.

Konferencja zyskała uznanie zarówno uczestników, jak i podmiotu finansującego, ze względu na wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny. Stała się też inspiracją dla innych miast w kraju do organizacji wydarzeń o podobnym charakterze.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.