W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelscy seniorzy aktywni także jesienią

Lubelscy seniorzy aktywni także jesienią
08.11.202208:27

W listopadzie na lubelskich seniorów czekają ciekawe zajęcia i warsztaty istotne z punktu widzenia osób starszych i odpowiadające na ich potrzeby. Dzięki wsparciu ze strony Miasta możliwy jest bezpłatny udział w zajęciach gimnastycznych poprawiających kondycję fizyczną, ale także poszerzenie wiedzy o zachowaniu bezpieczeństwa, czy rozpoznaniu objawów chorób. 

– Seniorzy to jedna z grup społecznych, których potrzeby traktujemy priorytetowo. Dbamy o to, aby otoczeni byli wsparciem umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie i aktywne życie. Jesienna szeroka oferta zajęć i warsztatów to propozycja zachęcająca do różnorodnej aktywności, ale też zwracająca uwagę na ważne aspekty bezpieczeństwa osób starszych – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie przygotował ofertę z myślą o wszystkich osobach w wieku senioralnym, nie tylko obecnych uczestników Klubów Seniora czy Centrów Dziennego Pobytu. Wśród listopadowych propozycji znajduje się prelekcja „Choroby wieku podeszłego”, którą poprowadzi specjalista chorób wewnętrznych. Odbędzie się w Dziennym Domu „Senior+” , przy ul Jana Pawła II 11, w dniu 17 listopada o godzinie 11.00. Ponownie będzie można zadbać o bezpieczeństwo biorąc udział w zajęciach z samoobrony. Zasady dotyczące m.in. właściwego noszenia portfela czy torebki zademonstrują funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin w ośrodku Dziennego Domu „Senior+” , przy ul. Jana Pawła II 11, 22 listopada o godzinie 10.30. Natomiast 25 listopada Straż Miejska zaprasza na wykład „Oszustwa, wyłudzenia i ochrona danych” , w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28, o godzinie 10.30. Seniorzy chcący uczestniczyć w zajęciach proszeni są o wcześniejszą telefoniczną rejestrację pod numerem 81 466 55 60, najpóźniej dzień przed terminem warsztatów.

Rozpoczęły się również działania mające na celu aktywizację i integrację osób starszych w ramach „Programu Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów na terenie Miasta Lublin w latach 2021-2025”. Zajęcia realizowane są przez dwie lokalne organizacje pozarządowe, które otrzymały dotacje w ramach otwartego konkursu ofert. Trwają zapisy na zajęcia sportowe „Senior Gym” z elementami rozciągania, pilatesu, jogi, tańca i gimnastyki organizowane przez Polski Czerwony Krzyż Oddział w Lublinie. Gimnastyka odbywa się w środy o godzinie 9.30 oraz w czwartki o 16.00, w siedzibie PCK przy ul. Bursaki 17. Natomiast w poniedziałki o godzinie 14.00 mają miejsce zajęcia taneczne „Roztańczony Senior”, a o 14.50 w Parku Ludowym ruszają spacery nordic walking (zbiórka przy fontannie). W planach jest też akcja MorSenior, czyli morsowanie dla Seniorów wsparte profesjonalnym treningiem z instruktorem. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 607 32 33 13.