W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzypokoleniowy Lublin solidarny z Ukrainą

Międzypokoleniowy Lublin solidarny z Ukrainą
26.04.202213:46

W najbliższy piątek (29 kwietnia) przed Ratuszem odbędą się uroczyste obchody Lubelskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Uczestnicy wydarzenia podkreślą więzi łączące różne pokolenia lublinian, ale także solidarność z obywatelami Ukrainy, których gościmy w Lublinie.

– Dzień Solidarności Międzypokoleniowej ma w tym roku wyjątkowe znaczenie, stając się okazją do wyrażenia nie tylko gestów symbolicznych, ale również do podjęcia jak najbardziej praktycznych i konkretnych działań. Obchody tego święta wpisują się w wydarzenia ostatnich tygodni, które dostarczyły licznych przykładów solidarności - międzyludzkiej, międzynarodowej, międzypokoleniowej. Chcemy zaznaczyć naszą zdecydowaną postawę wobec potrzebujących szerokiego wsparcia obywateli Ukrainy. Zapraszając na uroczystość Konsula Generalnego Ukrainy pana Valaha Artema, pragniemy podkreślić solidarność z jego Rodakami, zarówno tymi, bohatersko broniącymi swojej ojczyzny, jak też uchodźcami: osobami starszymi, kobietami i dziećmi, które w naszym mieście znalazły schronienie przed wojną – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych

Miasto Lublin co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej organizując Lubelski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. W tym roku spotkanie pod hasłem „Międzypokoleniowy Lublin solidarny z Ukrainą" odbędzie się 29 kwietnia (piątek) w godzinach 11.00-12.00 na placu Łokietka, przed Ratuszem. Podczas wydarzenia uczestnicy utworzą Most Pokoleń z wykorzystaniem balonów w kolorach białym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Część artystyczną uświetnią m.in. występy Chóru Kasjopea, Chóru Zespołu Ośrodków Wsparcia, Zespołu Ludowego Sławiniacy oraz ośmioletniej Anastazji Pustowit, która wykona utwory „Moja Ukraina” i „Ocean łez”.

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia. Święto ustanowione przez Komisję Europejską w roku 2011 ma promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców naszego kontynentu i podkreślać znaczenie, jakie dla Europy ma tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych.