W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Nie zapominamy o Seniorach
14.07.202010:25

W ubiegłych latach w naszym mieście czerwiec nieodłącznie kojarzył się z Lubelskimi Dniami Seniora. Najstarsi Mieszkańcy obejmowali miasto we władanie i działo się... W tym roku, ze względu na wciąż podwyższone wymagania epidemiologiczne, przeprowadzenie Lubelskich Dni Seniora w dotychczas praktykowanej formule nie byłoby wskazane. Nie rezygnujemy jednak!

W zastępstwie, w lipcu i sierpniu proponujemy wydarzenia możliwe do realizacji pomimo stanu podwyższonego zagrożenia COVID-19:

  • 2 konkursy: „Senior w koronie” – konkurs literacki, który daje możliwość wypowiedzenia się Seniorom na temat sposobów przetrwania trudnego czasu pandemii. Dopuszczone są wszystkie formy wypowiedzi: m.in. pamiętnik, esej, wiersz, opowiadanie. Prace można nadsyłać do końca sierpnia. Konkurs fotograficzny „Moje najpiękniejsze zielone miejsce na ziemi” adresowany do działkowców, posiadaczy ogrodów, ogródków, balkonów, skrzynek i doniczek z kwiatami. Nadsyłane zdjęcia będą publikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce Seniorzy. Prace do obydwu konkursów można przesyłać, zgodnie z regulaminem, do końca sierpnia br.
  • Kolejna nasza propozycja to spacer śladami Papieża Polaka po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Karol Wojtyła przez 24 lata wykładał tutaj etykę. W bieżącym roku przypada 15. rocznica śmierci i 100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II, którego działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Zapraszamy na spacery 21, 22 i 28 lipca w godzinach porannych. Program obejmuje zwiedzanie miejsc związanych z osobą św. Jana Pawła II, m.in. dziedziniec, aula, muzeum. Zainteresowanych prosimy o telefoniczną rejestrację pod nr 81 466 30 50.
  • Amatorów nordic walking zapraszamy na spacery z kijkami po Ogrodzie Saskim w dniach 20 i 27 lipca. Proponujemy krótki marsz w 10-osobowych grupach połączony z instruktażem posługiwania się kijkami: jak dostosować ich długość, jak prawidłowo się wspierać, jak najbardziej efektywnie oddychać, itp. Nordic walking to idealne ćwiczenie dla każdego. W trakcie marszu pracuje aż 90 procent wszystkich mięśni. Osoby chętne zapraszamy do rejestracji pod nr 81 466 30 50. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą: własne kijki, obuwie sportowe z miękką podeszwą, wygodny strój, maseczkę ochronną oraz butelkę wody. Przewidywany czas zajęć: 120 minut.
  • Polecamy również udział w spotkaniach z psychologiem na temat sposobów radzenia sobie z lękiem i poczuciem zagrożenia w obecnej sytuacji. Spotkania prowadzi dr Wiesław Poleszak, psycholog, który od lat specjalizuje się w zakresie wspierania Seniorów i pomocy w radzeniu sobie z problemami. Osoby chętne prosimy o kontakt telefoniczny.
  • W sierpniu, przy współpracy z Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, proponujemy „Lekcje botaniki” w Ogrodzie Botanicznym UMCS - spacery połączone z oglądaniem roślin i informacją na temat najbardziej interesujących gatunków oraz wizytą w szklarniach z roślinami egzotycznymi. Zainteresowanych prosimy o telefoniczną rejestrację pod nr 81 466 30 50.

Kontakt: Urząd Miasta Lublin, Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych, nr tel. 81 466 30 50, e-mail: wips@lublin.eu