W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obowiązek używania maseczek - przydatne informacje

Obowiązek używania maseczek - przydatne informacje
15.04.202014:10

Od 16 kwietnia 2020 r. na terenie całego kraju obowiązuje noszenie w miejscach publicznych maseczek ochronnych lub zabezpieczanie nosa i ust przy pomocy innych dostępnych środków. Maseczki, również te wykonane z materiału, stają się więc koniecznością w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznego odstępu między ludźmi jest trudne (np. w sklepie spożywczym, na poczcie, w aptece, w komunikacji miejskiej). Warto pamiętać, że duża część osób zakażonych koronawirusem przechodzi tę chorobę bezobjawowo. Może jednak zarażać, podobnie jak osoby, u których objawy jeszcze się nie pojawiły. Nosząc maseczkę poza domem chronisz siebie i innych.

Co warto wiedzieć na temat maseczek?

 • Duża część osób zaopatrzyła się w maseczki wielokrotnego użytku, wykonane w domu, szyte przez wolontariuszy lub dostępne w handlu. Maseczki, zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe - z materiału, mają przede wszystkim ograniczyć możliwość przenoszenia się wirusa z osoby na osobę.
 • Tkanina, z której wykonana jest maseczka wielorazowa, musi być regularnie prana i dezynfekowana, żeby maseczka zachowała swoje funkcje ochronne. Tylko tak użytkowana maseczka będzie dla nas bezpieczna.

Wskazówki dotyczące prania maseczek wielorazowych

 • Maskę wielorazową należy zdejmować ostrożnie, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie tam gromadzi się najwięcej drobnoustrojów, przed którymi chcemy się ustrzec. Należy złapać maseczkę za troki lub gumki i włożyć ją do foliowego woreczka. Szczelnie go zamknąć. W ten sposób przechowujemy maseczkę do czasu jej wyprania.
 • Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, dobrze jest założyć jednorazowe rękawiczki i ostrożnie wrzucić zawartość woreczka do pralki. Maseczki wielorazowe trzeba prać w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy. Pranie ręczne jest wykluczone!
 • Maseczki należy prać oddzielnie, to znaczy nigdy nie łączyć ich z ubraniami lub bielizną czy pościelą.
 • Do prania maseczek wielorazowych można używać powszechnie dostępnych środków piorących.
 • Po wyschnięciu, maseczkę prasujemy żelazkiem nastawionym na maksymalną temperaturę i przechowujemy w czystym miejscu do następnego użycia.
 • Maseczki można również zdezynfekować. Użyjemy do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie 70 % alkoholu. Spryskujemy nim powierzchnię maseczki. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Co jaki czas zmieniać maseczkę wielorazową?

 • Jak każda maseczka ochronna, również i ta z materiału po pewnym czasie traci swoje właściwości. Jeśli maska podczas noszenia zaczyna być wilgotna, to znak że należy ją zmienić. Kiedy planujemy dłuższy pobyt poza domem, dobrze mieć przy sobie maseczkę zapasową. Wirus COVID-19 na różnych powierzchniach może przetrwać nawet do kilku dni. Z tego powodu zużyta maseczka nie powinna mieć kontaktu z innymi przedmiotami. Aby uniknąć przenoszenia wirusa, zdjętą maseczkę trzeba schować do woreczka foliowego i szczelnie zamknąć.

Czy kilka osób może korzystać z tej samej maseczki wielorazowej?

 • Absolutnie nie. Nawet po wypraniu maseczka wielorazowa powinna być noszona przez jedną i tę samą osobę.

Jak nosić maseczkę wielokrotnego użytku?

 • Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je zdezynfekować.
 • Starannie przyłożyć maseczkę do twarzy tak, aby zasłaniała usta i nos. Maseczka powinna jak najdokładniej przylegać do skóry. Szczególnie uczulamy na to panów noszących zarost na twarzy.
 • Nie dotykać maseczki podczas jej noszenia. Jeśli się to zdarzy, natychmiast umyć ręce lub zdezynfekować jej specjalnym środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu.
 • Jeśli maseczka stanie się wilgotna, należy wymienić ją na nową. Zużytą włożyć do foliowego woreczka i szczelnie zamknąć. Tak przechowywać do czasu jej wyprania.
 • Maseczkę zawsze należy zdejmować łapiąc ją za troczki lub gumki. Nie wolno dotykać tej części, która miała bezpośredni kontakt z twarzą.
 • Po zdjęciu maseczki, koniecznie trzeba dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce.

Na początku noszenie maseczki może być niekomfortowe. Przyzwyczajenie się jest jednak kwestią czasu i niewielkim wyrzeczeniem w stosunku do korzyści. Dużą zaletą maseczek wykonanych z materiałów bawełnianych jest to, że zapewniają swobodne oddychanie.

Pamiętajmy, że maseczka to tylko jeden z elementów ochrony przed zakażeniem. Nie zabezpieczy nas w 100 % przed chorobą. Ważne jest przestrzeganie też innych zaleceń. To przede wszystkim niewychodzenie z domu poza sytuacjami bezwzględnej konieczności, zachowanie bezpiecznego odstępu między ludźmi (ok. 2 m.) oraz częste i dokładne mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem.

Najlepiej przed chorobą zabezpiecza brak kontaktu z wirusem. Nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od naszych codziennych decyzji. Zostań więc w domu. Bądź bezpieczny.

Na podstawie artykułu, który ukazał się na stronie Shop - Dent. Otwórz artykuł.