W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pani Michalina Dąbkowska skończyła 100 lat!

Pani Michalina Dąbkowska skończyła 100 lat!
18.08.202112:32

Dzisiaj, 18 sierpnia br. świętuje swoje setne urodziny pani dr doc. Michalina Dąbkowska. Z tej okazji została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Lublin, który wręczyli w imieniu Prezydenta Krzysztofa Żuka: Ewa Dados – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Seniorów i Sławomir Skowronek – dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych.

 

Dr doc. Michalina Dąbkowska – urodzona w roku 1921 w Wieliżu koło Witebska. Lublinianka od roku 1923, uczennica Gimnazjum Żeńskiego Matematyczno-Przyrodniczego Władysława Kunickiego oraz Liceum Unii Lubelskiej. Absolwentka Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako studentka uczestniczyła w ceremonii wręczenia pierwszego doktoratu honoris causa UMCS, który został nadany Irenie Joliot - Curie - córce patronki uczelni i jej mężowi Fryderykowi Joliot - Curie.

Pani Michalina Dąbkowska była wieloletnią pracownicą naukową i dydaktyczną UMCS; pracowała w Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Ogólnej prowadząc zajęcia dla studentów chemii, fizyki i biologii. Przez cały okres pracy zawodowej była członkinią Polskiego Towarzystwa Chemicznego i jest nią nadal.

Ceniona jako nauczyciel akademicki, zaangażowana w działalność służącą upowszechnianiu kultury i historii przedwojennego Lublina wśród społeczności lokalnej. We wszystkich swoich wypowiedziach zawsze podkreśla, że trzeba szukać tego, co ludzi łączy, a nie tego, co dzieli, odnajdować dobro wspólne w różnorodności i w tym duchu kształtować mode pokolenie.