W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca

VIII Lubelskie Dni Seniora 3-7 czerwca
30.05.201911:42

Podczas tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora, organizowanych w dniach 3-7 czerwca, mieszkańcom Lublina proponujemy udział w ponad 300 wydarzeniach. Punktem kulminacyjnym wydarzeń będzie koncert Ireny Santor w Centrum Spotkania Kultur, który uroczyście zakończy Dni Seniora w Lublinie.

– Ogromne zainteresowanie Dniami Seniora rok do roku pokazuje, że promowana przez nas od lat integracja międzypokoleniowa nie jest pustym hasłem, ale ma konkretny, uchwytny wymiar takich właśnie spotkań. Ideą Dni Seniora jest upowszechnianie aktywności społecznej seniorów, zachęcanie do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy i rozwijania swoich pasji. Z radością zapraszam na kolejną edycję tych wydarzeń, jak zawsze zachęcam do zadbania o swoje zdrowie, ale i do skorzystania z dostępnych atrakcji i rozrywek – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Program atrakcji dla Seniorów

Podczas Lubelskich Dni Seniora, Seniorzy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym, spotkaniach tematycznych, koncertach, spektaklach teatralnych, projekcjach filmów, turniejach warcabowych, warsztatach komputerowych i plastycznych, wykładach, prezentacjach multimedialnych, grach integracyjnych, zajęciach rekreacyjno-ruchowych, spotkaniach muzyczno-kabaretowych. Będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. W tym roku szczególną uwagę zwraca duża ilość propozycji przygotowanych przez dzieci – w szkołach i przedszkolach znajdzie się wiele interesujących wydarzeń dedykowanych seniorom.

Od 3 czerwca będzie też dostępny w namiocie Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych przed Ratuszem. Dzisiaj startuje również kampania plakatowa, a od 27 maja promocja w środkach komunikacji miejskiej.

Uroczyste rozpoczęcie Dni Seniora wraz z symbolicznym przekazaniem klucza do Bram Miasta odbędzie się w poniedziałek (3 czerwca) o godz. 11:00 przed wejściem do Ratusza. W programie m. in. występ kapeli „Lubelska Baszta”, pokaz grupy tanecznej FLOW, otwarcie wystawy prac plastycznych NADZIEJA WE WSPÓLNOCIE, przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 6 im. R. Traugutta w Lublinie.

Codziennie (w godzinach 11:00-14:00) w Punkcie Informacyjnym przed Ratuszem, pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych oraz członkowie Rady Seniora będą wydawać harmonogramy LDS, udzielać informacji na temat form wsparcia osób starszych oraz przyjmować wnioski o Lubelską Kartę Seniora.

W czwartek, (6 czerwca, w godz. 10:00-13:00) w Galerii Handlowej Plaza zorganizowane zostanie „Miasteczko Zdrowia dla Seniora” (wykaz podmiotów znajduje się w załączeniu). Tutaj będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar cholesterolu metodą paskową, badanie stóp formą podografu, konsultacje z zakresu fizjoterapii, stomatologii, profilaktyki i badań słuchu, badanie wzroku, konsultacje z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Będzie również możliwość uzyskania informacji na temat programów profilaktyki: raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, czerniaka, tętniaka aorty brzusznej oraz reumatoidalnego zapalenia stawów.

W dniach 3-14 czerwca Miasto Lublin wraz z Uniwersytetem Medycznym oraz Klastrem Lubelska Medycyna organizuje VII Lubelskie Dni Promujące Zdrowie, których hasłem wiodącym jest „Zdrowie Mężczyzn”.

Inicjatywa ma na celu zachęcenie mieszkańców Lublina do badań profilaktycznych oraz uczestnictwa w programach profilaktycznych. Oferta kierowana jest do jak największej liczby mieszkańców, w szczególności do panów. Zagrożenia związane z rozwojem cywilizacji wskazują na potrzebę zwiększania działań nie tylko w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki, ale i wiedzy na ten temat. Organizowane Dni Promujące Zdrowie będą więc okazją do pogłębienia wiedzy na temat zjawisk chorobowych najczęściej występujących w społeczeństwie, zachęcenia do skorzystania z porad w zakresie zdrowia, profilaktyki czy zdrowego stylu życia.

W ramach obchodów w dniach 4-5 czerwca zorganizowana zostanie VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Zdrowie Mężczyzn”. Program konferencji obejmować będzie tematykę z zakresu zdrowia publicznego.

8 czerwca przy Centrum Kultury w Lublinie w godzinach 12:00-16:00 odbędzie się Rodzinny Festyn Zdrowotny, podczas którego promowane będą dobre wzorce w zakresie zdrowia. Podczas Festynu, w punktach informacyjno-konsultacyjnych mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad specjalistów w zakresie zdrowia, dietetyki, kosmetologii, czy wykonać podstawowe badania profilaktyczne, np.: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy, dwutlenku węgla, masy ciała, badanie przesiewowe w zakresie profilaktyki tętniaka aorty brzusznej, czy profilaktyki czerniaka (te dwa ostatnie badania będą dostępne dwukrotnie, żeby umożliwić dotarcie do większej ilości osób – 6 czerwca w Plazie i 8 czerwca przy Centrum Kultury).

W programie Festynu przewidziane są również liczne atrakcje, konkursy dla dzieci i młodzieży o tematyce zdrowotnej oraz profilaktyce uzależnień, gry i zabawy z nagrodami. Wydarzenie uatrakcyjnią występy artystyczne zespołów wokalno-tanecznych, pokazy karate i udzielania pierwszej pomocy.

Uroczyste zakończenie Lubelskich Dni Seniora odbędzie się 7 czerwca w Centrum Spotkania Kultur (w Sali operowej), przy Placu Teatralnym 1. O godz. 16:00 odbędzie się koncert Ireny Santor PUNKT WIDZENIA. W programie znanej i lubianej Artystki największe jej przeboje, piosenki z płyty „Kręci mnie ten świat” oraz najnowszej płyty „Punkt widzenia”. Koncert ma charakter otwarty. Od 23 maja Seniorzy mogą odbierać bezpłatne wejściówki w Wydziale Inicjatyw i Programów Społecznych przy ulicy Leszczyńskiego 23 w godzinach pracy Urzędu Miasta Lublin, do wyczerpania miejsc.

Przez okres 4 lat funkcjonowania Programu „Lublin Strefa 60+” wydano 17 100 Kart Seniora, które upoważniają mieszkańców Lublina w wieku powyżej 60-ciu lat do korzystania z ulg i zniżek oferowanych przez Partnerów Programu. Obecnie w Programie uczestniczą 163 podmioty. W czerwcu 2019 r. wydana zostanie V edycja Informatora zawierająca profile działalności Partnerów i opisy zniżek.

Koordynacja Lubelskich Dni Seniora:

Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin

ul. Leszczyńskiego 23, tel.: 81 466 30 50,

e-mail: | www.seniorzy.lublin.eu

 

Patronat medialny
logo portalu domy seniora.pl - napis

 

Pliki do pobrania