W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Whoopi podaje łapę podopiecznym

Whoopi podaje łapę podopiecznym
26.11.202110:32

Dogoterapia to nowa metoda wspierania rozwoju i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktywizacji osób starszych wprowadzona przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie. Jest to jedna z wielu form zajęć terapeutycznych kierowanych do osób  korzystających ze wsparcia miejskich placówek.

Miasto tworząc nowoczesny system usług społecznych sięga po rozwiązania innowacyjne, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby mieszkańców wymagających pomocy. Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie kieruje swoje działania do osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność potrzebują pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Oprócz standardowych usług, takich jak wyżywienie, zajęcia aktywizujące, wsparcie psychologiczne, zajęcia prozdrowotne oferta kierowana do podopiecznych obejmuje nowe rodzaje terapii. Jednym z nich są zajęcia ze zwierzętami. Wspólne przebywanie z nimi poprawia nastrój, skłania do wysiłku zarówno intelektualnego jak i fizycznego, mobilizuje pamięć, a ponadto wzbudza motywację do udziału w kolejnych zajęciach terapeutycznych – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wyjątkową grupę zajęć terapeutycznych stanowią spotkania ze zwierzętami – psami, kotami i końmi. Seniorów, dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami odwiedza 6-miesięczny pies o imieniu Whoopi. Jest to rodowodowy bokser o czarno-brązowym umaszczeniu. Towarzyszy mu właścicielka - dogoterapeutka, a jednocześnie dyplomowana behawiorystka COAPE i trenerka psów. Ich wspólne działania koncentrują się na aktywizowaniu uczestników spotkań oraz przekazaniu im wiedzy z zakresu behawiorystyki. Okresowo odbywa się terapia z udziałem seterów irlandzkich - Cynki i Fado. Dogoterapia prowadzona przez dogoterapeutę specjalistę, którego kwalifikacje pozwalają na prawidłowe rozpoznanie i dostosowanie metod pracy do potrzeb uczestników terapii. Podczas hipoterapii dzieci spotykają się z Mirandą - kasztanowym koniem rasy haflinger. Interakcja ze zwierzakiem zachodząca podczas zajęć przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka, a więc zarówno w sferze psychicznej, fizycznej, intelektualnej i społecznej. Ponadto wzbudza motywację do udziału w kolejnych zajęciach terapeutycznych. Wszystkie zajęcia prowadzone są zgodnie z zasadą wzajemnego szacunku, z naciskiem na to, żeby zarówno osoby biorące udział w terapii, jak i zwierzęta czuły się dobrze i bezpiecznie.

Pozytywne relacje ze zwierzętami, które wpływają na samopoczucie i mobilizują do podejmowania aktywności, skłoniły podopiecznych do wzięcia udziału zbiórce darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Do połowy listopada w placówkach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie zbierano karmę, koce i ręczniki, które następnie przekazano do Schroniska. W akcji wzięli udział zarówno pracownicy, jak i podopieczni ośrodków. Szczególnie zaangażowały się uczestniczki Ośrodka Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” przy ul. Zbożowej.

Ze względu na szczególną konieczność ćwiczenia funkcji poznawczych – głównie pamięci, Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie wprowadził również zajęcia Metodą Montessori Senior. W Klubie Senior Montessori uczenie nie ogranicza się do edukacji szkolnej, lecz obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje nabywane w różnych sytuacjach życiowych, istotne dla funkcjonowania w nowoczesnych społeczeństwach. Edukacja, którą kieruje sam uczestnik, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, możliwościami oraz samopoczuciem. Ćwiczenie pamięci odbywa się także podczas nauki języka angielskiego. Poziom kursu jest dostosowany do potrzeb i możliwości uczestników, a szczególny nacisk kładziony jest na poprawę funkcji poznawczych.

Uczestnicy zajęć organizowanych przez ZOW w Lublinie rozwijają również swoje zainteresowania oraz talenty. Dzięki zatrudnieniu specjalistów z różnych dziedzin - artystów malarzy czy muzyków zainteresowane osoby mogą śpiewać w chórze, grać na instrumentach w orkiestrze lub np. malować pod okiem profesjonalistów. Powstające w ten sposób prace są prezentowane podczas cyklicznych wystaw i pokazów twórczości podopiecznych, natomiast grupa teatralna występowała w domach kultury oraz teatrze Andersena.