W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - "Ciemne jutrznie"

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - "Ciemne jutrznie"
05.04.201712:07

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu muzycznym pt. CIEMNE JUTRZNIE Tomas Luis de Victoria - "Tenebrae responsories" w wykonaniu Zespołu wokalnego IMPREVISTI (Warszawa).

"Ciemne jutrznie" de Victorii to arcydzieło hiszpańskiej muzyki renesansowej. Rzadko wykonywany w Polsce cykl składa się z 17 krótkich motetów czterogłosowych a cappella. Ich teksty bazują m.in. na psalmach, Lamentacjach Jeremiasza, Listach św. Pawła i dotyczą bezpośrednio scen męki i śmierci Jezusa.

Obrzęd Ciemnych Jutrzni  sprawowany był w czasach de Victorii późnym wieczorem, w ciemnościach, które rozjaśniały wyłącznie świece. Ich ilość odpowiadała ilości motetów - gaszono je kolejno po zakończeniu każdego z utworów, tak że słuchacze niejako zapadali w mroki śmierci razem z Chrystusem.

Wykonanie koncertu zostanie wzbogacone o odczytanie tekstów utworów w tłumaczeniu polskim.

Czas trwania całości cyklu to 45 minut.

Miejsce wydarzenia: Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie przy ul. Gabriela Narutowicza 6

Data wydarzenia: niedziela 9 kwietnia 2017 roku, godz. 19:00

Wstęp wolny

Zespół wokalny IMPREVISTI powstał w 2005 r. w Warszawie. Członkowie zespołu poznali się w Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowym założeniem grupy było wykonywanie muzyki dawnej, jednak z czasem zakres jej zainteresowań rozszerzył się o utwory wszystkich epok - aż po współczesność. Obecnie zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki europejskiej XVI w. oraz - co rzadkie - w kameralnym wykonawstwie muzyki cerkiewnej.

W skład Zespołu wchodzą:

  • Marta Czarkowska - sopran/kierownik artystyczny
  • Anna Kuraś-Boruta - alt
  • Jakub Grabowski - tenor
  • Mateusz Irmiński - bas