W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wycieczkowy początek Lubelskich Dni Seniora

Wycieczkowy początek Lubelskich Dni Seniora
10.06.202110:20

Pierwszy dzień Lubelskich Dni Seniora upłynął pod znakiem zwiedzania bardziej i mniej znanych zakątków naszego miasta.

Zaczęliśmy o godz. 10 wycieczką szlakiem wody i lubelskich wodociągów. Przy znakomitej pogodzie seniorzy zapoznali się z  etapami budowy studni oraz historią wodociągów lubelskich, odnaleźli lokalizację XIX-wiecznej wieży ciśnień i studnię na wzgórzu zamkowym. Kolejnej wycieczce patronował Józef Czechowicz z fragmentem wiersza „Lublin nad łąką przysiadł…” Uczestnicy spacerowali bulwarami nadrzecznymi, poznając przy okazji historyczne obiekty, trwale wpisane w historię miasta oraz sylwetki ludzi związanych z Lublinem.

Popołudniowa wycieczka – do dzielnicy Kalinowszczyzna – przyciągnęła miłośników lokalnej historii. Seniorzy z zaciekawieniem odkrywali ślady przeszłości, również tej nieodległej, ale mało znanej. Prawdziwym hitem okazała się ostatnia z zaplanowanych na wtorek wycieczek, prowadzącą śladami pałaców i dworów lubelskich. Obiektów tego typu jest w Lublinie aż 40!. Zaczęliśmy od pałacu Miączyńskich i Łańcuchowskich, który obecnie jest gmachem Kurii Biskupiej, potem odkryliśmy lokalizację i historię pałacu Pociejów, pałacu Jabłonowskich–Sapiehów, pałacu Sobieskich, pałacu Tarłów oraz pałacu Morskich. Spacer zakończył się na placu Litewskim.