W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wznowienie działalności placówek pobytu dziennego dla mieszkańców 60+

Wznowienie działalności placówek pobytu dziennego dla mieszkańców 60+
29.01.202110:12

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego od dnia 1 lutego możliwe będzie wznowienie działalności placówek pobytu dziennego dedykowanych seniorom, tj.: centrów dziennego pobytu, klubów, dziennych domów Senior+, jak również klubów Senior + oraz innych ośrodków wsparcia przeznaczonych dla osób powyżej 60 roku życia. Możliwość wznowienia działalności nie oznacza jednak, że wszystkie lubelskie placówki zostaną otwarte dla uczestników już z dniem 1 lutego.

– Wiemy jak ważny dla naszych seniorów jest powrót do normalności po długim okresie izolacji i możliwość bezpośredniego kontaktu z uczestnikami zajęć oraz kadrą placówek. Musimy jednak cały czas pamiętać, że nadal funkcjonujemy w stanie epidemii, co wymaga od nas daleko idącej ostrożności. Tym bardziej, że z uwagi na występujące niepełnosprawności i współistniejące schorzenia osoby w podeszłym wieku należą do grupy wysokiego ryzyka. Priorytetem dla nas jest przede wszystkim ochrona najstarszych mieszkańców Lublina przed ryzykiem zakażenia Covid -19. Obecnie analizujemy nasz stan przygotowań do ponownego uruchomienia placówek, zwłaszcza w kontekście procedur zabezpieczających zarówno uczestników zajęć jak i pracowników – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Na terenie Lublina funkcjonuje łącznie 30 placówek pobytu dziennego dedykowanych seniorom, w tym 6 centrów dziennego pobytu oraz 24 kluby seniora zlokalizowane w różnych dzielnicach Lublina. W ich ofercie seniorzy mogą znaleźć m.in zajęcia rozwijające indywidualne zainteresowania, zajęcia prozdrowotne, wsparcie psychologa, zajęcia z rehabilitantem, gimnastykę ogólnorozwojową, porady i wykłady z zakresu promocji zdrowia, zajęcia edukacyjne, gry i zabawy rozwijające sprawność intelektualną, treningi pamięci, zajęcia komputerowe, spacery, wycieczki, wspólne obchodzenie świąt i uroczystości oraz spotkania integracyjne.

Rekomendacje dotyczące wznawiania działalności przez placówki pobytu dziennego wskazują, że osoby chorujące przewlekle, czy też obawiające się zakażenia koronawirusem nie będą miały obowiązku uczestniczenia w zajęciach i nadal będą mogły korzystać z alternatywnych form zdalnego wsparcia, które cały czas będą dostępne.