W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Zalecenia dla Seniorów
20.10.202008:16

Szanowni Państwo, ze względu na objęcie od 17 października br. terenu miasta Lublin tzw. czerwoną strefą epidemiczną, przypominamy Państwu o konieczności bezwzględnego stosowania się do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Im poważniej potraktujemy ograniczenia, tym czas ich obowiązywania będzie krótszy. Bądźmy pełni nadziei i pamiętajmy, że trudny czas epidemii kiedyś się skończy i wrócimy do normalnego życia. Zróbmy wszystko, żeby było to możliwe jak najszybciej.

Zalecenia dla Seniorów

Należy bezwarunkowo ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i wychodzenie z domu. W miarę możliwości trzeba prosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych. Jeżeli już wyjście z domu okazuje się konieczne, obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust maseczką, zarówno na dworze, jak i w przestrzeni zamkniętej (sklepy, urzędy, komunikacja miejska, itp.)

Przypominamy o konieczności częstego mycia rąk wodą i mydłem oraz dezynfekowania ich płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Należy również unikać dotykania dłońmi twarzy, nosa i ust.

Powierzchnie, których dotykamy, w tym stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane. Regularnie należy dezynfekować również swój telefon komórkowy (np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie należy korzystać z telefonu podczas spożywania posiłków.

W miejscach publicznych należy zachować co najmniej 1,5 metra odległości od innych osób.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się ze strony Seniorów pytania:

  • Czy nie odebrana „Lubelska Karta Seniora” traci swoją ważność?

Odp.: Karty Seniora wydawane są bezterminowo i w związku z tym nie ma ryzyka utraty ich ważności. Należy ją odebrać, kiedy sytuacja epidemiczna się unormuje i można będzie w pełni korzystać z udogodnień, które daje Karta. Na razie zalecamy pozostać w domu, dbać o siebie i ograniczyć kontakty bezpośrednie do niezbędnego minimum.

  • Z kim Senior może porozmawiać o swoich obawach?

Odp.: Pod obsługiwanymi przez Miasto Lublin numerami telefonów od poniedziałku do piątku pełnią dyżur psychologowie i wolontariusze, gotowi do pomocy i rozmowy. Prosimy korzystać z tej formy kontaktu. Numer telefonu 81 46 66 999, w dni robocze w godz. 17-20, jest przeznaczony wyłącznie dla Seniorów. Do Państwa dyspozycji są także:

  1. pracownicy Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych, tel.: 81 466 30 50 w godz. 7.30 – 15.30
  2. Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów, Ewa Dados, tel.: 697 620 669
  3. Koordynator ds. wsparcia i pomocy dla osób starszych, dyr. Sławomir Skowronek; tel.: 661 555 104 – godz. 7.30-18.00
  • Czy obiady dowożone przez ZOW będą w dalszym ciągu dostępne?

Odp.: Dowożenie obiadów zostaje utrzymane. Wszyscy podopieczni, którzy korzystali z tej oferty mają nadal zapewniony dowóz ciepłego posiłku.

  • Czy organizacje, które korzystają z pomieszczeń udostępnianych przez Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych mogą spotykać się na dotychczasowych zasadach?

Odp.: Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń musieliśmy wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z pomieszczeń i zawiesić do odwołania możliwość spotkań bezpośrednich w dotychczas udostępnianych pomieszczeniach. Wszystkie organizacje otrzymały informacje na ten temat. Natomiast korespondencja do organizacji jest przyjmowana na bieżąco. Sugerujemy odbiór po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, co nam da możliwość jej przygotowania, a Państwu – bezpiecznego zabrania. Zalecamy również zawieszenie dotychczasowych spotkań w ramach organizacji i grup wsparcia.

  • Czy są w Lublinie miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w zakresie czynności takich, jak zakupy, wykupienie leków, czy inne sprawy dnia codziennego?

Odp: Polecamy kontakt z którąś z poniżej wymienionych organizacji. Można tam uzyskać pomoc w szerokim zakresie.

  1. Caritas Archidiecezji Lubelskiej służy seniorom wszechstronną pomocą zarówno w zakresie potrzeb doraźnych, jak i długoterminowych. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 14.00 sekretariat dyżuruje pod numerami telefonu: 81 532 95 71 lub 534 003 300. Wolontariusze Caritasu oferują wszechstronną pomoc pod nr tel. 668 770 774.
  2. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” oferuje pomoc w zmaganiu się z samotnością w formie wolontariatu towarzyszącego. Wolontariusze regularnie odwiedzają swoich podopiecznych i są w stałym kontakcie telefonicznym. tel.  81 538 26 01, e-mail: lublin@malibracia.org.pl
  3. Fundacja „Domowe Zacisze” organizuje domową opiekę lekarską i pielęgniarską pacjentom obłożnie chorym i niepełnosprawnym w środowisku domowym oraz przygotowuje chorego i jego rodzinę do samoopieki i samopielęgnacji. Telefon kontaktowy 661 874 489, 603 917 750

BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY - ZOSTAŃ W DOMU - CHROŃ SWOJE ŻYCIE