W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Barometr Turystyczny 2023 już dostępny!

Barometr Turystyczny 2023 już dostępny!
22.03.202414:51

Barometr turystyczny to raport przedstawiający ruch turystów w Lublinie i Lubelskim Obszarze Metropolitalnym. Zawiera informacje o liczbie przyjezdnych krajowych i zagranicznych, ich profilach oraz charakterystyce ich pobytów, a także lubelskiej branży turystycznej i kulturalnej.

Rok 2023 okazał się rekordowym dotychczas pod względem liczby turystów i odwiedzających przybyłych do Lublina. Miasto odwiedziło bowiem 1,588 mln podróżnych, w tym prawie 1,245 mln turystów krajowych i ponad 343 tys. gości zagranicznych.

Lublin najchętniej odwiedzali ludzie młodzi - aż 48 proc. wszystkich turystów stanowiły osoby do 30. roku życia. Jeśli chodzi o pochodzenie przyjezdnych krajowych, to największą reprezentację stanowili mieszkańcy województwa lubelskiego i mazowieckiego, a następnie małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Wśród podróżnych zagranicznych najliczniejsi byli obywatele Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii. W pierwszej dziesiątce po raz pierwszy znaleźli się też Kanadyjczycy i Czesi.

Niewiele mniej niż połowa wszystkich gości spędziła w Lublinie jeden dzień bez noclegu. Natomiast ci, którzy zdecydowali się pozostać dłużej, spędzali w Lublinie najczęściej 2 do 4 nocy. Wśród najchętniej odwiedzanych miejsc był Zamek Lubelski, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i Plac Litewski.

Badania ruchu turystycznego od 2016 do 2023 roku znaleźć można w zakładce Badania.

Pliki do pobrania